Викерштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Викерштет
Место во Бад Зулца
Црква во Викерштет
Црква во Викерштет
Црква во Викерштет
Викерштет во рамките на Германија
Викерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Град Бад Зулца
Основни податоци
Површина 8,48 км2
Население 765  (31 декември 2011)
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 03644
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на место Викерштет во рамките на Бад Зулца
Карта
Карта
Координати 51°3′34″N 11°32′37″E / 51.05944° СГШ; 11.54361° ИГД / 51.05944; 11.54361Координати: 51°3′34″N 11°32′37″E / 51.05944° СГШ; 11.54361° ИГД / 51.05944; 11.54361

Викерштет (германски: Wickerstedt) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од градот Бад Зулца.