Прејди на содржината

Викентиј Хвојка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Викентиј Виачеславович Хвојка
Роден(а)21 февруари 1850(1850-02-21)
Семин, Кралство Бохемија, Австриска Империја
Починал(а)20 август 1914(1914-08-20) (возр. 64)
Киев, Руска Империја
Полињаархеологија
Познат поОткивање на Трипилиската култура

Викентиј Виачеславович Хвојка (украински: Вікентій В'ячеславович Хвойка; руски: Викентий Вячеславович Хвойка; чешки: Vincenc Častoslav Chvojka; роден Ченек Чвојка; 1850–1914) — украинско-руски археолог роден во Чешка, кој ја открил неолитската Трипилиска култура во Украина. Тој исто така ги истражувал Скитите, Зарубинтски, Черњаков и раноссловенските археолошки култури.

Биографија[уреди | уреди извор]

Комеморативна монета издадена на 150-годишнината од раѓањето на Хвојка

Хвојка е родена на 21 февруари 1850 година во селото Семин во Кралството Бохемија (тогаш дел од Австриската империја). По дипломирањето на Академијата за трговија во Хрудим, тој живеел во Прага некое време пред да емигрира во Руската империја. Од 1876 година живеел во Киев и работел како учител. Тој се заинтересирал во археологијата во 1890те и истражувал околу Киев и регионот Днепар. Тој бил еден од основачите на музејот за антиквитети и уметност во Киев, сега Национален историски музеј и прв кустос за неговата археолошка колекција.

Хвојка ја откри културата Трипилија во Украина. Точната година на неговото откритие е неизвесна: пријавени се 1983[1] 1896[2] и 1887[3] Тој ги презентирал своите откритија на 11. Конгрес на археолозите во 1897 година. Истата култура била откриена во Романија некаде во исто време, каде што беше наречена Кукутенска култура.

Хвојка починал во Киев на 20 октомври 1914 година. Погребан е на Бајковските гробишта.

Наследство[уреди | уреди извор]

Во 1962 година, во негова чест била преименувана улицата Новокириловскаја во Киев, каде што живеел Хвојка од 1898 година до неговата смрт во 1914 година, и таму била поставена спомен-плоча.

Во 2000 година, Народната банка на Украина издала комеморативна монета од 2 гривн во чест на 150-годишнината од раѓањето на Хвојка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Welcome to the Trypillian e-Museum“. The Trypillian Civilization Society. Архивирано од изворникот на 2008-06-07. Посетено на 21 November 2009.
  2. Videiko, Mykhailo. „Trypillian Civilization in the prehistory of Europe“. The Trypillian Civilization Society. Архивирано од изворникот на 2008-06-21. Посетено на 21 November 2009.
  3. Taranec, Natalie. „The Trypilska Kultura - The Spiritual Birthplace of Ukraine?“. The Trypillian Civilization Society. Архивирано од изворникот на 2008-06-21. Посетено на 21 November 2009.