Викенд (филм, 2011)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Викенд е британска романтична драма од 2011 година од режисерот Ендрју Хеј. Во главните улоги се појавуваат Том Кален и Крис Њу, како двајца мажи кои се запознаваат и започнуваат врска една недела пред едниот едниот од нив да треба да ја напушти државата. Филмот доби многу пофалби по неговата премира на SXSW фестивалот во САД,[1] и беше голем успех низ кината во Велика Британија и во САД.[2]

Референци[уреди | уреди извор]

  1. Catherine Shoard (21 March 2011). „SXSW 2011: Andrew Haigh is an emerging talent destined to become the main event“. The Guardian.  More than one of |author= и |last= specified (помош); More than one of |author= и |last= specified (помош)
  2. Peter Knegt (9 November 2011). „The Box Office Success Stories of 5 UK Indies“. Indiewire.  More than one of |author= и |last= specified (помош); More than one of |author= и |last= specified (помош)