Видови на спортови

Од Википедија — слободната енциклопедија

Според Светската спортска енциклопедија (2003), има 8.000 автохтони спортски игри.[1]

Видови на спортови:

Лизгање во воздух со крилест костум

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lipoński, Wojciech (2003). „Introduction“. World Sports Encyclopedia. Ozgraf. ISBN 0760316821 – преку Internet Archive. Former reference version, How many sports are there in the world? („World Sports Encyclopedia“. Архивирано од изворникот на July 23, 2010. Посетено на May 14, 2013.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)). See ISBN 9780760316825.