Виданка Георгиева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Виданка Георгиева (Vidanka Gjorgieva) е македонска пејачка на народни песни. Родена на 14 февруари 1948 во населба Горно Лисиче Скопје. Професионално се занимава со музика од 1966 година.[1] 18 пати одржала концерти во Америка, 12 пати во Австралија и многу концерти во европските земји. Има издадено 13 албуми како и 3 видеоалбуми. Виданка го поседува едн од најубавите и најтоплите гласови што се појавиле во македонска музика. Нејзина најпозната песна е МНОГУ МЕРАК ИМАМ БАБО. Иако голем уметник Виданка за жал сѐ уште нема национална пензија.

Популарна е со изведувањето како на македонски авторски песни, така и на македонски стари народни песни.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Makedonska bibliografija: Statii i prilozi (4 издание). Narodna i univerzitetska biblioteka "Sv. Kliment Ohridski" Skopje. 1998. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]