Вивипарни животни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Poa alpina, трева која покажува вивипарни особини: семките р'тат додека се уште закачени за растението-мајка.

Вивипарно или живородно животно е животното кај кое ембрионот се развива во телото на мајката, наместо надвор од телото на мајката (овипарни животни). Мајката потоа го раѓа младенчето.

Поврзано[уреди | уреди извор]