Вивиен Вествуд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вивиен Вествуд
Вествуд во 2008 година
Роден(а)Вивиен Изабел Свајр
8 април 1941(1941-04-08)
Тинтвисл, Дербишајр, Англија
Починал(а)29 декември 2022(2022-12-29) (возр. 81)
Клапам, Лондон, Англија
Занимање
 • Наставник во основно училиште[1][2]
 • моден дизајнер
 • деловна жена
 • активист
Сопружник
Деца
НаградиБритански моден дизајнер на годината (1990, 1991, 2006)

Дама Вивиен Изабел Вествуд (мом. Swire; 8 април 1941 година - 29 декември 2022 година) била англиска модна дизајнерка и деловна жена, во голема мера одговорна за носење на модерната панк и њу вејв мода во мејнстримот.[6] Во 2022 година, Скај Артс ја оценил како 4-ти највлијателен уметник во Британија во последните 50 години.[7]

Вествуд се појавила во јавноста кога креирала облека за бутикот што таа и Малколм Мекларен го воделе на Кингс Роуд, кој станал познат како SEX. Нивната способност да синтетизираат облека и музика ја обликувала панк-сцената во 1970-тите во Велика Британија, во која доминирал бендот на Мекларен, Секс Пистолс. Таа го гледала панкот како начин „as a way of seeing if one could put a spoke (да му отежни на некој да постигне нешто што планирал да го направи) in the system".[8]

Вествуд отворила четири продавници во Лондон и на крајот ги проширила продавниците насекаде низ Британија и светот, продавајќи разновидна палета на производи, а некои од нив ги промовирале нејзините политички каузи како што се Кампањата за јадрено разоружување, климатските промени и групите за граѓански права.[9][10]

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Раните години[уреди | уреди извор]

Вествуд е родена во селото Тинтвистл, Дербишир, на 8 април 1941 година.[11] Таа е ќерка на Гордон Свајр и Дора Свајр (моминско Бол), кои се омажиле две години претходно, две недели по избувнувањето на Втората светска војна.[12] Кога се родила Вивиен, нејзиниот татко бил вработен како магационер во фабрика за авиони; претходно работел во продавница за зеленчук.[12]

Во 1958 година, нејзиното семејство се преселило во Хароу, Голем Лондон. Вествуд одела на курс за накит и сребро на Универзитетот во Вестминстер, тогаш познат како Уметничко училиште Хароу,[13] но го напуштила училиштето по една училишна година, велејќи: „Не знаев како девојка од работничка класа како мене би можела да заработува доволно за живот во светот на уметноста“.[14] Откако се вработила во фабрика и студирала на колеџ за обука на наставници, таа станала учителка во основно училиште. Во овој период, таа креирала свој накит, кој го продавала на тезга на патот Портобело.[11]

Во 1962 година, таа го запознала Дерек Вествуд, чирак во фабриката Хувер, во Хароу.[15] Тие се венчале на 21 јули 1962 година; Вествуд сама си направила венчаница.[15] Во 1963 година го родила нивниот син Бенџамин.[15]

Малколм Мекларен[уреди | уреди извор]

Бракот на Вествуд со Дерек завршил откако таа го запознала Малколм Мекларен. Вествуд и Мекларен се преселиле во Thurleigh Court во Балхам, каде што е роден нивниот син Џозеф Коре во 1967 година.[16] Вествуд продолжила да предава до 1971 година и исто така создавала облека што ја дизајнирал Мекларен. Мекларен станал менаџер на панк бендот Секс Пистолс, а потоа двајцата привлекле внимание поради тоа што бендот ги носел дизајните на Вествуд и Мекларен.[17]

Панк ера[уреди | уреди извор]

Вествуд била една од архитектите на феноменот на панк модата од 1970-тите, велејќи: „Бев месија за панкот, гледајќи дали некој може да стави говор (да му отежни на некој да постигне нешто што планирал да го направи) во системот на некој начин“.[15] Продавницата со која управувала заедно со Мекларен, СЕКС, била место за средба на првите членови на лондонската панк сцена. Вествуд, исто така, го инспирирала стилот на панк иконите, како што е Вив Албертин, која во своите мемоари напишала: „Вивиен и Малколм користат облека за да шокираат, иритираат и да провоцираат реакција, но и да инспирираат промена. Џемпери од мохер, плетени на големи игли, толку лабаво што се гледа преку нив, маици исечени и рачно пишувани, шевови и етикети од надворешната страна, кои ја покажуваат конструкцијата на парчето; овие ставови се рефлектираат во музиката што ја правиме. Во ред е да не сте совршени, да го покажете функционирањето на вашиот живот и вашиот ум во вашите песни и облека.“[18]

Модни колекции[уреди | уреди извор]

„Мини-крини“, 1985–87

Дизајните на Вествуд биле независни и претставувале изјава за нејзините сопствени вредности. Таа повремено соработувала со Гери Нес, кој ѝ помагал на Вествуд со инспирации и наслови за нејзините колекции.[19]

Првата модна колекција на Мекларен и Вествуд што била прикажана на медиумите и потенцијалните меѓународни купувачи е Pirate. Последователно, нивното партнерство, кое било означено со фактот дека и двете нивни имиња се појавиле на сите етикети, произвело колекции во Париз и Лондон со тематски наслови Savages (прикажана кон крајот на 1981 година), Buffalo/Nostalgia Of Mud (прикажана пролетта 1982), Punkature (прикажана кон крајот на 1982 година), Вештерки (прикажана на почетокот на 1983 година) и Крај на световите 1984 година (подоцна преименуван во Хипнос, прикажан кон крајот на 1983 година).[20] По раскинувањето на партнерството со Мекларен, Вествуд прикажала уште една колекција под етикетата Worlds End: Клинт Иствуд (крајот на 1984 година - почетокот на 1985 година).[21]

Вивиен периодот 1981–85 го нарекла „Нов романтичен“ (за тоа време го создала познатиот изглед на бендот Адам и мравките)[22] и 1988–91 како „Пагански години“ за време на кои „хероите на Вивиен се смениле од панкери и рагамуфини, во девојки од Татлер кои носат облека која е парада на високата класа“. Од 1985 до 1987 година, Вествуд земала инспирација од балетот Петрушка за да го дизајнира мини-крини, скратена верзија на викторијанскиот кринолин.[23] Нејзината мини-должина, буфантска силуета ги инспирирала пуфбол здолништата кои биле претставени на широко од страна на повеќе етаблирани дизајнери како што е Кристијан Лакроа.[24] Мини-крини била опишанa во 1989 година како комбинација од два спротивставени идеали - кринолин, кој претставува „митологија на ограничување и оптоварување во женскиот фустан“ и мини здолниште, што претставува „подеднакво сомнителна митологија на ослободувањето“.[25]

Во 2007 година, на Вествуд ѝ се обратила претседателката на Кралскиот колеџ во Лондон, Патриша Ролингс, со барање да дизајнира академска наметка за колеџот, откако тој успешно поднел петиција до Советот за тајни за правото да доделува дипломи.[26] Во 2008 година биле претставени академските фустани дизајнирани од Вествуд за Кралскиот колеџ. За фустаните, Вествуд коментирала: „Преку мојата преработка на традиционалната наметка се обидов да ги поврзам минатото, сегашноста и иднината. Ние сме она што го знаеме.“[26]

Академски фустан на Кралскиот колеџ во Лондон во различни бои, дизајниран и претставен од Вествуд во 2008 година

Во јули 2011 година, колекциите на Вествуд биле претставени на модната ревија на The Brandery во Барселона.[27]

Вествуд тесно соработувала со Ричард Бренсон за дизајнирање униформи за екипажот на Вирџин Атлантик. Униформата за женската екипа се состоела од црвен костум, кој ги истакнувал облините и колковите на жените и имал стратешки поставени шевови околу пределот на градниот кош. Машката униформа се состоела од сив и бордо триделен костум со детали на реверите и џебовите. Вествуд и Бренсон и двајцата имале страст за користење на одржливи материјали за нивните дизајни за да го намалат влијанието врз животната средина и затоа користеле рециклиран полиестер.[28]

Компании - Вивиен Вествуд[уреди | уреди извор]

Во март 2012 година, Вивиен Вествуд Груп постигнала договор за прекин на долгогодишната франшиза во Велика Британија со Хервија со седиште во Манчестер, која управувала со седум продавници од модниот синџир. Договорот довел до заклучок - правен спор, кој вклучувал отпочнување постапка од страна на Хервија на Високиот суд за наводно прекршување на договорот, откако Вествуд се обидела да го прекине договорот за франшиза пред договорениот рок.[29] Последователната транзиција на некои од продавниците Hervia во Вествуд, заедно со заштедите на трошоците, биле заслужни за скокот на добивката пред оданочување на Vivienne Westwood Ltd за речиси за 10 пати, до 5 милиони фунти од 527.683 фунти претходната година.[30]

Следната година, компанијата објавила: „Во текот на минатата година маргините беа под притисок поради природата на пошироките услови за малопродажба“.[31]

Продавница Вивиен Вествуд во Кардиф во 2014 година

Набргу потоа, Вествуд објавила дека ќе престане со понатамошното проширување на својот бизнис како начин за справување со прашањата за животната средина и одржливоста.[32]

Во март 2015 година, компанијата објавила дека ќе отвори трикатна станица во центарот на Менхетен во Њујорк.[33] Потоа следела нова продавница со големина од 3,200 square feet (300 m2), лоцирана во зграда во која исто така биле сместени канцелариите и изложбените салони на компанијата на улицата Сен Оноре во Париз, отворена на почетокот на 2016 година.[34]

Од декември 2015 година, Vivienne Westwood Ltd управувала со 12 малопродажни продавници во Обединетото Кралство, вклучително и продавница во Bicester Village. Имало вкупно 63 продавници на Вествуд ширум светот, вклучувајќи девет во Кина, девет во Хонг Конг, 18 во Јужна Кореја, шест во Тајван, две во Тајланд и две во САД.

Даночна казна и перцепција[уреди | уреди извор]

Во август 2011 година, компанијата на Вествуд, Вивиен Вествуд Ltd, се согласила да плати 350.000 фунти данок плус камата од 144.112 фунти, од 2009 година, на HM Revenue and Customs (HMRC) за потценување на вредноста на нејзиниот бренд. Нејзиниот бизнис во Обединетото Кралство ги продал правата на нејзините трговски марки на Латимо со седиште во Луксембург, кого таа го контролирала, за 840.000 фунти во 2002 година. По испитувањето на договорот, HMRC тврдел дека брендот бил потценет. Тие 2 милиони фунти вреднување предизвикале дополнителни даноци.[35]

Сметките за Vivienne Westwood Ltd покажале дека почнувајќи од 2011 година, компанијата продолжила да плаќа 2 милиони фунти годишно на офшор компанијата Латимо за правото да го користи името на Вествуд на сопствената модна етикета.[36] Латимо, која Вествуд ја контролирала како мнозински акционер во нејзините компании, била основана во 2002 година.[35] Таквите аранжмани, иако биле легални, биле против политиката на Зелената партија за елиминирање на употребата на даночниот рај како Луксембург.[37] Во март 2015 година, Вествуд рекла: „Важно ми е моите деловни работи да бидат во согласност со моите лични вредности. Јас сум подложна на данок во Обединетото Краство на целиот мој приход.“[38] Подоцна во 2015 година, таа рекла дека ги преструктуирала нејзините корпоративни даночни аранжмани за да се обиде да ги усогласи со политиката на Партијата на зелените.[39]

Значајни клиенти и провизии[уреди | уреди извор]

Дита фон Тиз носела виолетова тоалета од Вествуд за нејзината свечена свадбена церемонија кога се омажила за Мерилин Менсон во 2005 година.[40]

Марион Котијар носела црвен фустан без прерамки од Вествуд на лондонската премиера на нејзиниот филм Public Enemies во 2009 година.[41] Во 2013 година, таа носела фустан на риги со розова боја и боја на слонова коска специјално дизајниран од Westwood, на ручекот Chopard во Кан.[42]

Во 2011 година, принцезата Евгенија носела три дизајни на Вествуд за претсвадбената вечера, свадбената церемонија и забавата по неа за свадбата на принцот Вилијам и Кетрин Мидлтон.[43]

Фарел Вилијамс носел шапка Вествуд Бафало која првично била во колекцијата на Вествуд од 1982 до 1983 година на 56-тото годишно доделување на Греми наградите во 2014 година. Шапката била толку популарна што инспирирала свој профил на Твитер. Вилијамс првпат бил виден како носи слична шапка Вествуд Бафало во 2009 година.[44]

Дуа Липа носела моден дизајн на Вествуд на црвениот тепих на Британските награди во 2021 година.[45]

Во Final Fantasy XV, венчаницата на Lunafreya Nox Fleuret била дизајнирана од Westwood.

Неколку дизајни со потпис на Вествуд биле прикажани во јапонската манга Нана.[46]

Сексот и градот[уреди | уреди извор]

Дизајните на Вествуд биле прикажани во филмската адаптација од 2008 година на телевизиската серија Сексот и градот. Во филмот, Кери Бредшо се свршува со долгогодишниот љубовник Мистер Биг. Како писателка во Вог, таа е поканета од нејзиниот уредник да моделира венчаници, вклучително и дизајн направен од Вествуд. Фустанот потоа ѝ се испраќа на Кери како подарок, со рачно напишана белешка од самата Вествуд, а Кери одлучува да ја користи наметката од Вествуд. Венчаницата е опишана како една од најпознатите одлики на филмот, што ја натерало Вествуд да им пристапи на продуцентите за да биде вклучена во снимањето на продолжение.[47] Овој фустан бил достапен за купување на Net-a-porter, кој се распродал за неколку часа. Бил достапен како модел до колена.[48]

Политичка инволвираност[уреди | уреди извор]

Во април 1989 година, Вествуд се појавила на насловната страница на Татлер облечена како премиерката Маргарет Тачер. Оделото што Вествуд го носела било нарачано за Тачер, но сè уште не било испорачано.[49] Насловната страна на која пишувало „Оваа жена некогаш беше панкерка“ била вклучена во листата на „Гардијан “ за најдобри насловни страници на списанијата во Велика Британија.[50]

Во септември 2005 година, Вествуд ги здружила силите со британската група за граѓански права Либерти и лансирала ексклузивни дизајнирани маици со ограничен број и облека за бебиња со слоганот „ЈАС НЕ СУМ ТЕРОРИСТ, ве молам не ме апсете“. Таа рекла дека ја поддржува кампањата и го брани хабеас корпус. „Кога бев ученичка, мојот наставник по историја, г-дин Скот, почна да оди на часови по граѓански прашања. Првото нешто што ни го објасни беше фундаменталното владеење на правото отелотворено во habeas corpus. Зборуваше со гордост кон цивилизацијата и демократијата. Омразата кон произволното апсење од страна на lettres de cachet на француската монархија предизвика бура во Бастилја. Можеме да ја земеме демократијата здраво за готово само ако инсистираме на нашата слобода“, рекла Вествуд.[51] Продажбата на маичките од 50 фунти обезбедила средства за организацијата. Вествуд изјавила на телевизија во 2007 година дека ја префрлила својата долгогодишна поддршка за Лабуристичката партија на конзервативците, поради загриженоста за граѓанските слободи и човековите права.[52]

Во неделата на Велигден 2008 година, таа лично ја водела најголемата Кампања за јадрено разоружување во последните десет години, во Atomic Weapons Establishment, Алдермастон, Беркшир.[53]

Вествуд на Life Ball во Виена во 2011 година

Следната година, таа ја скратила својата коса за да ги истакне опасностите од климатските промени.[54] Таа, исто така, се појавила во рекламна кампања на ПЕТА за промовирање на Светскиот ден на водата и вегетаријанството, привлекувајќи внимание на потрошувачката на вода во месната индустрија.[55]

Во 2014 година, Вествуд купила контролен удел во платформата за групно финансирање на капитал Trillion Fund, која бил распуштен во 2019 година.[56]

Во јануари 2015 година, Вествуд изјавила дека ја поддржува Зелената партија: „Вложувам во Партијата на зелените затоа што верувам дека тоа е во најдобар интерес на нашата земја и нашата економија“.[57] Било објавено дека таа донирала 300.000 фунти за финансирање на изборната кампања на партијата.[58] Во февруари 2015 година, Вествуд била најавена како специјален гостин на турнејата на Зелените „We Are The Revolution“ низ англиските универзитети во градовите како што се Ливерпул, Норвич, Брајтон и Шефилд.[59] Во пресрет на турнејата, појавувањето на Вествуд во младинското крило на Партијата на зелените било откажано поради нејзиното избегнување на корпоративниот данок во Обединетото Кралство, што се спротивставувало на партиската политика за користење на офшор даночниот рај.[60] Таа подоцна го осудила ова како „неискористена можност“ за Зелените. „Не бев доволно чиста за нив“, напишала таа во својот онлајн дневник.[39] Последователно, Вествуд ја префрлила својата поддршка на кампањата на Најџел Аскеу, кандидатот на „Ние сме партијата на реалноста“ кој се спротивставувал на лидерот на УКИП Најџел Фараж во изборната единица Кент во Танет Југ.[61] Askew добил 126 гласови на изборите.[62]

Во јуни 2017 година, Вествуд го поддржала лидерот на лабуристите Џереми Корбин за општите избори во 2017 година. Таа рекла: „Возбудена сум поради манифестот на Лабуристичката партија бидејќи се работи за правична распределба на богатството“. Таа додаде: „Џереми очигледно сака да оди зелено и создавањето на правична распределба на богатството е местото за почеток, оттаму можеме да изградиме зелена економија која ќе ја обезбеди нашата иднина“.[63][64] Во ноември 2019 година, заедно со други јавни личности, Вествуд потпишала писмо во кое го поддржува Корбин, во кое го опишала како „светилник на надеж во борбата против појавниот крајнодесничарски национализам, ксенофобија и расизам во поголемиот дел од демократскиот свет“ и го поддржала во Општите избори во Велика Британија во 2019 година.[65]

Манифест на активен отпор[уреди | уреди извор]

Во интервју од 2007 година, Вествуд зборувала против она што го сметала за „дрога на консумеризмот“.[66] Таа рекла: „Не се чувствувам удобно да ја бранам мојата облека. Но, ако имаш пари да си ги дозволиш, тогаш купи нешто од мене. Само не купувајте премногу“ како одговор на тврдењата дека антиконсумеризмот и модата се контрадикторни еден со друг.[67]

Подоцна, Вествуд создала манифест наречен Активен отпор кон пропагандата, за кој рекла дека се занимава со потрагата по уметност во релација со човечката неволја и климатските промени.[68] Таа тврдела дека нејзиниот манифест „продира до коренот на човечката неволја и го нуди основното решение. Имаме избор да станеме покултивирани, а со тоа и почовечни - или со матење, како и обично, ќе останеме деструктивно и самоуништувачко животно, жртва на нашата сопствена умност.“ Манифестот бил прочитан од Вествуд на повеќе места, вклучувајќи го и Лондонскиот транспортен музеј и по читањето бил дистрибуиран како брошура.[69] Потоа бил напишан во форма на драма и изведена во салата за бал Блумсбери од Забранетиот Лондон и Дејв Вест на 4 декември 2009 година. Во него глумела Мишел Рајан и многу други британски актери.

Манифестот на Вествуд бил критикуван од еко-активисти кои тврделе дека и покрај нејзините повици да ја спаси животната средина, таа самата не направила отстапки за да ја направи својата облека или нејзиниот бизнис еколошки.[70]

Џулијан Асанж и Викиликс[уреди | уреди извор]

Вествуд била долгогодишен поддржувач на Џулијан Асанж и Викиликс и повикала на негово ослободување од притвор.[71] Во јуни 2013 година, Вествуд ѝ посветила една од своите колекции на Челзи Менинг и на нејзината ревија таа и сите нејзини модели носеле големи значки со слика на Менинг со зборот „Вистина“ под нејзината слика. Во 2012 година, таа го искористила своето појавување на модната недела во Лондон за да го застапи ослободувањето на Асанж со презентирање на маички „Јас сум Џулијан Асанж“.[72] Таа го посетила неколку пати за време на неговиот политички азил во Еквадорската амбасада во Лондон и во затворот Белмарш по неговото апсење во април 2019 година.[73] Во јули 2020 година, таа протестирала пред лондонскиот суд Олд Бејли против можната екстрадиција на Асанж во Соединетите Држави, носејќи жолт целосен костим и затворајќи се во огромен кафез за птици. Опишувајќи се себеси како канаринка во рудникот за јаглен, таа рекла дека е „полуотруена веќе од владината корупција на законот и играњето на правниот систем од страна на владата“.[74]

За венчавката на Асанж со Стела Морис во март 2022 година во затворот Белмарш, младоженецот носел облека заснована на шкотски килт, а невестата фустан со апликација на графити, обата дизајни на Вествуд и нејзиниот сопруг, австрискиот моден дизајнер Андреас Кронталер.[75]

Критики од магазинот Eluxe за одржливоста на облеката од Вествуд[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, изданието за одржлива луксузна модна публика „Eluxe Magazine“ ја обвиниле Вествуд дека го користи зеленото движење како маркетиншка алатка бидејќи некои од модните колекции и додатоците на Вествуд биле направени во Народна Република Кина. Утврдено било дека тие вклучуваат ПВЦ, полиестер, рајон и вискоза, сите добиени од штетни хемикалии.[76] Елукс напишале дека, и покрај изјавите на Вествуд дека потрошувачите треба да „купуваат помалку“, нејзината компанија произведува девет колекции годишно во споредба со две колекции на просечните дизајнери. Елукс ја обвиниле Вествуд дека користела неплатени практиканти во нејзината модна куќа и ги терала да работат над 40 часа неделно и напишале дека некои практиканти се жалеле на нивниот третман од страна на модната куќа.[77]

Книги[уреди | уреди извор]

Вествуд исто така била познат автор или соавтор на книги, како што се Модата во уметноста: Втората империја и импресионизмот,[78] во кои таа ги истражувала световите на модата и уметноста и врските меѓу нив.

Лимитираното издание на Vivienne Westwood Opus од 2008 кое било објавено за модната недела во Лондон 2008 година, ја документира работата на Вествуд и исто така е уникатно уметничко дело. Книгата е со димензии 35,4 на 25,2 инчи (90 × 64 цм), тежи 44 фунти (20 кг), со вкупно ограничено издание од 900 примероци. Има 9 различни корици и наслови, секој нумериран од 1 до 100: манифест, пропаганда на бубашваби, пиратско шкрипење, пропагандни очи, Јас сум скап, АР-Вивиен Вествуд, невин, активен отпор кон пропагандата и синдикатот. Opus содржи 97 фотографии на Polaroid со голем формат, секоја со димензии 19,7 на 23,6 инчи (50 cm ×  60 cm). Темите ја вклучуваат Вествуд, нејзините пријатели и модели, меѓу кои Наоми Кембел, Кејт Мос, Џери Хол, Џорџина Меј-Џегер, војвотката од Јорк Сара Фергусон, Тим Бартон, Сер Боб Гелдоф, Јасмин Гинис и Хелена Бонам Картер.[79][80]

Препознавање[уреди | уреди извор]

Во 1992 година, Вествуд била назначена за офицер на Редот на Британската империја (ОБЕ) за услуги во модниот дизајн. Таа го добила својот медал од кралицата Елизабета Втора во Бакингемската палата; на церемонијата, Вествуд не носела ништо друго под здолништето освен проѕирни хулахопки со засилен горен дел од бикини, што подоцна било снимено од фотограф во дворот на Палатата. Вествуд подоцна рекла: „Сакав да ја покажам мојата облека со вртење на здолништето. Не ми падна на памет дека, бидејќи фотографите беа практично на колена, резултатот ќе биде погламурозен отколку што очекував“, и додаде: „Слушнав дека сликата ја забавувала кралицата.“ Вествуд напреднала од ОБЕ до Дама-заповедник на истиот Орден (ДБЕ) за Новогодишните почести во 2006 година „за заслуги врз британската мода“, и ја добила наградата за британски дизајнер на годината во три наврати.

Вествуд била наградена со стипендија на Кралскиот колеџ во Лондон во 2007 година,[81] и во 2008 година дизајнирала 20 нови академски наметки и качулки за студентите на Кинг за да ги носат на церемониите за дипломирање. Во 2008 година, Универзитетот Хериот-Ват ѝ доделил на Вествуд почесен степен доктор на книжевност за нејзиниот придонес во индустријата и употребата на шкотскиот текстил.

Во јануари 2011 година, Вествуд била прикажана на канадски телевизиски документарец наречен Лондон на Вивиен Вествуд во кој таа го води гледачот низ нејзините омилени делови од Лондон, вклучително и Институтот за уметност Кортолд, колекцијата Валас, Вајтчепел (придружувана од Сара Стокбриџ). Хемптон Корт, Лондонскиот симфониски оркестар, Брикстон Маркет и Електрик авенија и Националната галерија.

Во 2012 година, Вествуд била меѓу британските културни икони избрани од уметникот Сер Питер Блејк да се појави во новата верзија на неговото најпознато уметничко дело – наредникот на Битлси. Насловната слика на албумот на Pepper's Lonely Hearts Club Band – за да ги прослави британските културни фигури од неговиот живот на кои најмногу им се восхитува. Исто така во 2012 година, Вествуд била избрана за една од Новите Елизабетанци за да го одбележи дијамантскиот јубилеј на кралицата Елизабета Втора . Панел од седум академици, новинари и историчари по име Вествуд меѓу група од 60 луѓе во Обединетото Кралство „чии постапки за време на владеењето на Елизабета Втора имаа значително влијание врз животите на овие острови и ѝ дале на возраста карактер“.[82] Карирана облека дизајнирана од Вествуд била прикажана на комеморативна поштенска марка во Обединетото Кралство издадена од Кралската пошта во 2012 година, прославувајќи ја Големата британска мода.[83]

Во октомври 2014 година, авторизираната биографија Вивиен Вествуд од Иан Кели била објавена од Пикадор. Пол Горман ја опишал како „невешта“ и „исполнета со неточности“ врз основа на повеќекратни грешки во книгата, вклучително и правописно погрешно напишани имиња на популарните рок ѕвезди "Jimmy" Hendrix и Pete "Townsend" и погрешно идентификување на датумот на првиот концерт на Секс Пистолс и возраста на која умрел Мекларен.[84] Во врска со тврдењата на Горман, издавачот на Пикадор, Пол Багали, изјавил за The Bookseller: „Ние секогаш ги сфаќаме многу сериозно сите грешки за кои ни се обрнува внимание и, каде што е соодветно, ги поправаме“.[85] Портпаролот на Macmillan Publishers, кој објавил австралиско издание на биографијата, потврдил дека со прашањето се занимаваат адвокатите на издавачот.[86]

Во 2016 година, Музејот на уметност Метрополитен во Њујорк, купил маица со Цицки, дизајнирана од Мекларен и продадена во Seditionaries помеѓу 1976 и 1980 година.[87]

Во 2018 година, премиерно бил прикажан документарен филм за Вествуд, наречен Вествуд: Панк, икона, активист.[88] Следната година, Изабел Санчес Вегара напишала, а Лора Калаган ја илустрирала Вивиен Вествуд, една од сериите, Мали луѓе, големи соништа, објавена од издавачката куќа Френсис Линколн.

Во 2022 година, документарниот филм „ЉУБИТЕЛИ НА УМЕТНОСТА СЕ ОБЕДИНЕТЕ СЕ!''[89] со Вивиен Вествуд во главната улога, во режија на Патрик Џеј Томас и Дејкоб, ја имал својата светска премиера на Фестивалот на документарен филм во Мелбурн[90] во Австралија.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Вествуд имала две деца. Бен Вествуд (роден 1963) е нејзиниот син со првиот сопруг Дерек Вествуд; тој е фотограф на еротика . Нејзиниот втор син, Џозеф Коре (роден 1967 година) со вториот сопруг Малколм Мекларен, е основач на брендот за долна облека Agent Provocateur.[91]

Вествуд се омажила за нејзиниот поранешен студент по мода, Андреас Кронталер, во 1992 година.[92]

За 30 години, Вествуд живеела во поранешен советски стан на Најтингел Лејн, Клафам.[93] Во 2000 година, Кронталер ја убедил да се пресели во куќа во стилот на кралицата Ана во Клапам, која била изградена во 1703 година и која некогаш ѝ припаѓала на мајката на капетанот Кук.[94] Таа била искусен градинар[95] и вегетаријанец.[55] Таа духовно се идентификувала како таоистка.[96]

80-ти роденден[уреди | уреди извор]

За да го прослави својот 80-ти роденден, Вивиен Вествуд објавила краток филм во соработка со CIRCA Art, уметничка платформа основана во 2020 година од британско-ирскиот уметник Јозеф О'Конор,[97] за да претстави ново видео дело на екранот Пикадили Lights на Пикадили циркус, Лондон. Во десетминутниот филм создаден со нејзиниот брат, панк иконата извела преработена изведба на „Without You“ од My Fair Lady за да понуди остро предупредување за општествената рамнодушност кон претстојните еколошки катастрофи, повик против трговијата со оружје и нејзината поврзаност со климатските промени: „Имам план 2(two - to - да) го спасам светот. Капитализмот е воена економија + војната е најголемиот загадувач, затоа Стоп за војна + променете ја економијата 2 (за) фер распределба на богатството во исто време: НИЧИЈА ЗЕМЈА (NO MANS LAND). Да разјасниме, U (ти) + Јас не можам да ја запрам војната само така. Но, можеме да го запреме производството на оружје + што би ги запрело климатските промени cc + финансискиот крах. Долгорочно ова ќе ја запре војната.“ [98] Во интервју за Гардијан, нејзиниот сопруг Андреас Кронталер бил цитиран како вели: „Беше убав ден затоа што барем еднаш дозволи да ужива во него“.[99]

Смрт[уреди | уреди извор]

Вествуд починала во Клафам, Лондон, на 29 декември 2022 година, на 81-годишна возраст.[100][101]

Поранешниот гитарист на Секс Пистолс, Глен Метлок, ѝ оддал почит на Вествуд на Твитер, изјавувајќи дека е „привилегија е што бев рамо до рамо со неа во средината на 70-тите, при раѓањето на панкот и брановите што панкот ги создаде, а кои и денес одекнуваат за незадоволните“. Криси Хајнд, пејачка и гитаристка на The Pretenders, која претходно била вработена како продавачка од Вествуд и Мекларен во СЕКС во текот на 1970-тите, твитна: „Вивиен ја нема и светот е веќе помалку интересно место“. Меѓу другите кои ѝ оддадоа почит на Вествуд на социјалните мрежи беа пејачот Бој Џорџ, комичарот Расел Бренд, поранешната пејачка на Frankie Goes to Hollywood Холи Џонсон, поп бендот Бананарама, пејачката и мултимедијалната уметница Јоко Оно, пејачот Пол Макартни, и модната куќа Александар Меквин.

Поранешниот ко-лидер на Партијата на зелените, Каролин Лукас, рекол за Вествуд: „Таква легенда, огромна инспирација, брилијантно креативна и секогаш посветена активистка за луѓето и планетата – моите мисли се со нејзиното семејство и пријателите – РИП“.[102]

Портрети на Вивиен Вествуд[уреди | уреди извор]

Националната галерија на портрети има 18 слики од Вествуд направени помеѓу 1990 и 2014 година, вклучувајќи ги и оние од Марио Тестино, Џејн Боун, Јурген Телер, Ен-Катрин Пуркис и Мартин Пар.[103]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Andre Rhoden-Paul, Adam Durbin (30 December 2022). „Vivienne Westwood: Tributes for 'Queen of British Fashion' after her death“. BBC News. Посетено на 30 December 2022.
 2. Dudbridge, Saxony. „Vivienne Westwood“. catwalkyourself.com. Посетено на 30 December 2022.
 3. McDuffee, Allen (30 December 2022). „Inside Vivienne Westwood And Malcolm McLaren's Abusive Relationship“. grunge.com. Посетено на 31 December 2022.
 4. Gorman, Paul (30 December 2022). „Vivienne Westwood and Malcolm McLaren: The rebellious duo that inspired a generation of punks“. telegraph.co.uk. Посетено на 31 December 2022.
 5. Cooper, Geoff K. (1 October 2019). „Andreas Kronthaler talks marriage to Vivienne Westwood, Brexit and climate change“. standard.co.uk. Посетено на 31 December 2022.
 6. Bell-Price, Shannon. „Vivienne Westwood (born 1941) and the Postmodern Legacy of Punk Style Source: Vivienne Westwood (born 1941) and the Postmodern Legacy of Punk Style“. Metmuseum.org. Посетено на 30 October 2010.
 7. Graye, Megan (11 August 2022). „50 most influential artists in Britain revealed: David Bowie, Steve McQueen and Russell T Davies among top spots“. The Independent. Посетено на 2023-01-22.
 8. Adams, William Lee (2 April 2012). „Vivienne Westwood – All-TIME 100 Fashion Icons – TIME“. Time. Посетено на 21 July 2020.
 9. „Our Approach“. viviennewestwood.com. Посетено на 4 February 2022.
 10. Kristen, Bateman (8 March 2018). „Vivienne Westwood Is the Original Riot Grrrl“. L'Officiel. Посетено на 4 February 2022.
 11. 11,0 11,1 Susannah Frankel (20 October 1999). „Meet the grande dame of Glossop“. The Independent. London, England. Посетено на 30 March 2010.
 12. 12,0 12,1 Nick Barratt (24 February 2007). „Family detective“. The Daily Telegraph. London, England. Архивирано од изворникот на 12 January 2022. Посетено на 30 March 2010.
 13. „Vivienne Westwood chooses University of Westminster for London Fashion Week catwalk show“. University of Westminster. 24 September 2015. Архивирано од изворникот на 2 November 2019. Посетено на 1 November 2019.
 14. „Vivienne Westwood – The Early Years“. Victoria and Albert Museum. Архивирано од изворникот на 8 January 2011. Посетено на 30 March 2010.
 15. 15,0 15,1 15,2 15,3 „Vivienne Westwood: Disgracefully yours, the Queen Mother of Fashion“. The Independent. London, England. 2 June 2002. Посетено на 31 March 2010.
 16. „Joe Corré and Serena Rees: Sex and the City“. The Independent. 29 July 2002. Архивирано од изворникот на 12 April 2010.
 17. „Dame Vivienne Westwood obituary“. The Times. 30 December 2022.
 18. Albertine, Viv, 1954– (25 November 2014). Clothes, clothes, clothes : music, music, music : boys, boys, boys : a memoir (First U.S.. изд.). New York, N.Y. стр. 130–131. ISBN 9781250065995. OCLC 886381785.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 19. O'Neill, Alistair (21 April 2015). „Exhibition Review: Vivienne Westwood: 34 Years in Fashion“. Fashion Theory: The Journal of Dress, Body & Culture: 381–386.
 20. „Vivienne Westwood: the early years“. Архивирано од изворникот на 15 December 2014. Посетено на 21 September 2014.
 21. Vermorel, Fred (1996). Vivienne Westwood : fashion, perversity and the sixties laid bare. Woodstock, N.Y.: Overlook. стр. 94. ISBN 9780879516918.
 22. „Why the Swagger of Vivienne Westwood's 1981 Pirate Collection Resonates 40 Years On“. Vogue. Condé Nast. 17 May 2021. Посетено на 5 January 2023.
 23. Staff. „Vivienne Westwood designs“. Victoria and Albert Museum. Посетено на 5 June 2015.
 24. Evans, Caroline (2004). „Cultural Capital 1976-2000“. Во Breward, Christopher; Ehrman, Edwina; Evans, Caroline (уред.). The London look: fashion from street to catwalk. New Haven, CT: Yale University Press/Museum of London. стр. 149. ISBN 9780300103991.
 25. Evans, Caroline; Thornton, Minna (1989). Women and Fashion: A New Look. London, England: Quartet Books. стр. 148–50. ISBN 9780704326910.
 26. 26,0 26,1 „Comment: The College Newsletter: Westwood unveils gowns“ (PDF). King's College London. September 2008. Посетено на 21 February 2016.
 27. The Brandery, Catwalk, TV Fashion Runway Show Архивирано на 3 септември 2011 г., thebrandery.com.
 28. Karimzadeh, Marc (2 May 2013). „Vivienne Westwood Takes Flight With Richard Branson On Virgin Atlantic“. Trade Journals. 205 (90). ProQuest 1349800397.
 29. „Vivienne Westwood Group and Hervia agree to settlement“. Manchester Evening News. Посетено на 21 February 2016.
 30. „VIVIENNE WESTWOOD LIMITED – Filing history“.
 31. Russell Lynch (8 August 2014). „Vivienne Westwood profits fall after 'disappointing' year“. Evening Standard. Посетено на 21 February 2016.
 32. Binnie, Isla (24 June 2013). „Designer Vivienne Westwood shuns expansion, big wardrobes“. Reuters. Посетено на 21 February 2016.
 33. Khanh T.L. Tran (23 March 2015). „Vivienne Westwood Opening First Boutique in New York“. Women's Wear Daily. Посетено на 21 February 2016.
 34. „Vivienne Westwood coming to Rue Saint-Honoré in Paris“. Uk.fashionmag.com. Архивирано од изворникот на 2016-03-07. Посетено на 21 February 2016.
 35. 35,0 35,1 Tyler, Richard. „Vivienne Westwood undervalues itself“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 12 January 2022. Посетено на 21 February 2016.
 36. „Vivienne Westwood accused of hypocrisy over offshore tax base“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 12 January 2022. Посетено на 21 February 2016.
 37. Nicola Woolcock (9 March 2015). „Vivienne Westwood accused of £2m tax avoidance“. The Times. Посетено на 21 February 2016.
 38. „Vivienne Westwood Responds To Tax Avoidance Claims“. British Vogue. 11 March 2015. Посетено на 21 February 2016.
 39. 39,0 39,1 „Climate Revolution“. Climate Revolution. Посетено на 21 February 2016.
 40. „Dita Von Teese's wedding dress, 2005 | Western Australian Museum“. museum.wa.gov.au (англиски). Посетено на 27 August 2022.
 41. „Marion Cotillard Wears Red Vivienne Westwood Dress at Public Enemies Premiere in London“. PopSugar. 30 June 2009. Архивирано од изворникот на 2014-08-09. Посетено на 21 July 2014.
 42. „Marion Cotillard in Vivienne Westwood – Chopard Lunch“. redcarpet-fashionawards.com. 17 May 2013. Посетено на 21 July 2014.
 43. Milligan, Lauren (24 July 2011). „Princess Eugenie red Vivienne Westwood | British Vogue“. British Vogue. Посетено на 29 December 2022. Despite receiving criticism for her Vivienne Westwood look at the royal wedding, Princess Eugenie chose another Westwood dress for her appearance at last night's White Tie and Tiara Ball in London...
 44. „Fashion Articles – Grazia“. graziadaily.co.uk. Посетено на 21 February 2016.
 45. „Dua Lipa's Custom Vivienne Westwood Brit Awards Looks Are A Riotous Ode To Britishness“. vogue.co.uk. Посетено на 14 January 2023.
 46. „The Revival of Vivienne Westwood and NANA“. 60secondsmag.com. Посетено на 14 January 2023.
 47. Barnett, Leisa (7 January 2009). „Sex and the Dame)“. British Vogue. Архивирано од изворникот на 30 April 2011. Посетено на 30 October 2010.
 48. Lester, Tracey Lomrantz (31 March 2009). „Carrie Bradshaw's Vivienne Westwood Wedding Dress Sells Out in Hours“. Glamour (англиски). Посетено на 30 October 2020.
 49. „Biography: Dame Vivienne Westwood“. BBC Arts. Посетено на 13 February 2010.
 50. „Are these the best ever UK magazine covers?“. The Guardian. London, England. 8 August 2008. Посетено на 13 February 2010.
 51. Browning, Anna (28 September 2005). „The power of T-shirt slogans“. BBC News. Посетено на 30 October 2010.
 52. „New Conservative Vivienne Westwood has something to get off her chest“. British Vogue. 29 November 2007. Архивирано од изворникот на 30 April 2011. Посетено на 30 October 2010.
 53. „Vivienne Westwood rallies at CND's Easter Monday demonstration in Berkshire“. British Vogue. 25 March 2008. Архивирано од изворникот на 14 January 2013. Посетено на 30 October 2010.
 54. Olivia Bergin, Vivienne Westwood Cut Off Her Hair To Promote Climate Change Архивирано на 11 март 2014 г., The Daily Telegraph, 6 March 2014.
 55. 55,0 55,1 Sowray, Bibby (18 March 2014). „Vivienne Westwood Takes a Shower To Promote World Water Day“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 18 March 2014. Посетено на 7 September 2018.
 56. „Vivienne Westwood becomes ambassador for clean energy Trillion Fund“. Climate Action Programme. 17 February 2016. Посетено на 21 February 2016.
 57. „Vivienne Westwood: Vote Green 2015!“. News. Green Party of England and Wales. 23 January 2015. Посетено на 23 February 2015.
 58. Cowburn, Ashley (23 January 2015). „Fashion designer Vivienne Westwood to donate £300,000 to the Green party“. New Statesman. Посетено на 23 February 2015.
 59. Sherriff, Lucy (20 February 2015). „Vivienne Westwood To Tour Universities To Promote Green Party To Students“. HuffPost. Посетено на 23 February 2015.
 60. „Vivienne Westwood defrocked by Greens over 'tax avoidance'. The Daily Telegraph. 21 March 2015. Архивирано од изворникот на 12 January 2022. Посетено на 21 February 2016.
 61. „Vivienne's Diary“. Архивирано од изворникот на 26 June 2015. Посетено на 25 June 2015.
 62. „Thanet South parliamentary constituency – Election 2015“. BBC News. Посетено на 21 February 2016.
 63. Празен навод (help)
 64. Doig, Stephen (12 June 2017). „Bill Bailey on happiness, Jeremy Corbyn and how turning 50 changed him“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 12 January 2022. Посетено на 1 May 2018.
 65. Neale, Matthew (16 November 2019). „Exclusive: New letter supporting Jeremy Corbyn signed by Roger Waters, Robert Del Naja and more“. NME. Посетено на 27 November 2019.
 66. Brockes, Emma (11 May 2007). „All hail the Queen“. The Guardian. London, England. Посетено на 9 April 2010.
 67. Cadwallader, Carole (2 December 2007). „I don't feel comfortable defending my clothes. But if you've got the money to afford them, then buy something from me. Just don't buy too much“. The Guardian. London, England. Посетено на 9 April 2010.
 68. „Climate Revolution : Vivienne's Diary“. Activeresistance.co.uk. Посетено на 21 February 2016.
 69. Westwood, Vivienne (12 May 2007). „Vivienne Westwood's manifesto – Active resistance to propaganda“. The Guardian (англиски).
 70. „Vivienne Westwood's Climate Revolution Charter: A Critique“. Eluxe Magazine. 28 March 2013. Архивирано од изворникот на 3 April 2014. Посетено на 2 August 2013.
 71. „EXCLUSIVE interview: Dame Vivienne Westwood & Joe Corré in defence of Julian Assange“. The Shortlisted (англиски). 30 April 2020. Посетено на 26 July 2021.
 72. Snead, Elizabeth (29 October 2012). „Vivienne Westwood Aids WikiLeaks With 'I Am Julian Assange' T-Shirts (Poll)“. The Hollywood Reporter (англиски). Посетено на 26 July 2021.
 73. „Fashion designer Vivienne Westwood visits Assange: "He's a freedom fighter!". World Socialist Web Site (англиски). Посетено на 26 July 2021.
 74. Holland, Oscar. „Vivienne Westwood suspends herself in giant birdcage to protest Assange's extradition“ (англиски). CNN. Посетено на 28 July 2020.
 75. "Vivienne Westwood has designed Julian Assange and his fiancee’s wedding outfits", The Independent, 22 March 2022
 76. James Lyons (15 March 2015). „Westwood's anti-fracking frock turns toxic“. The Sunday Times. Архивирано од изворникот на 17 March 2015. Посетено на 21 February 2016.
 77. „Why Vivienne Westwood is Not Eco Friendly“. Eluxe Magazine. Посетено на 21 February 2016.
 78. „Fashion in Art : the Second Empire and Impressionism – OpenBibArt“. Open Bib Art. 1995. Архивирано од изворникот на 2 December 2016. Посетено на 1 December 2016.
 79. „The catwalk queen goes to print with Opus“. The Times (англиски). 8 February 2008. ISSN 0140-0460. Посетено на 30 December 2022.
 80. „Fashion royalty: The Vivienne Westwood Opus“. The Guardian (англиски). 13 February 2008. ISSN 0261-3077. Посетено на 30 December 2022.
 81. „King's College London – Fellows of King's“. King's College London. Посетено на 21 December 2020.
 82. „The New Elizabethans – Vivienne Westwood“. BBC Programmes. Посетено на 30 May 2016.
 83. „Designer Stamps – Great British Fashion Stamps“. British Vogue. Посетено на 24 September 2022.
 84. Adam Sherwin (16 October 2014). „Vivienne Westwood accused of plagiarism over book on her life“. The Independent. Посетено на 21 February 2016.
 85. Празен навод (help)
 86. Jason Steger (9 November 2014). „Legal action looms over Vivienne Westwood biography“. The Sydney Morning Herald. Посетено на 21 February 2016.
 87. „Vivienne Westwood | "Tits" T-shirt | British | The Metropolitan Museum of Art“.
 88. Празен навод (help)
 89. Dacob; Thomas, Patrick J. (2022-07-29), Art Lovers Unite! (Documentary), Patrick J. Thomas, Посетено на 2023-01-11
 90. „MDFF 2022: 'Art Lovers Unite!' (Interview)“. Film Fest Report (англиски). Посетено на 2023-01-11.
 91. „Vivienne Westwood's son Ben Breaks into Men's Fashion“. zimbio.com. Архивирано од изворникот на 22 July 2009. Посетено на 26 July 2009.
 92. Croft, Claudia (8 January 2017). „The marvellous Mr Westwood“. The Times. Архивирано од изворникот на 30 September 2021. Посетено на 12 November 2021.
 93. Sharkey, Alix (8 April 2001). „Westwood ho!“. The Observer. Посетено на 18 August 2014.
 94. Cathy Horyn (31 December 2009). „The Queen V“. The New York Times. Посетено на 30 March 2010.
 95. Piers Beeching (6 August 2009). „Me & my garden: Vivienne Westwood“. The Daily Telegraph. London, England. Архивирано од изворникот на 12 January 2022. Посетено на 30 March 2010.
 96. Klerk, Amy (29 December 2022). „Vivienne Westwood has died, aged 81“. Harper's Bazaar. Посетено на 11 January 2023.
 97. Buck, Louisa (24 September 2020).
 98. Malzahn, Catherine (8 April 2021) Vivienne Westwood celebrates her 80th birthday in the most Vivienne Westwood way Архивирано на 30 јули 2021 г. CR Fashion Book.
 99. Segalov, Michael (26 June 2021).
 100. „Fashion designer Vivienne Westwood dies“ (англиски). BBC News. 29 December 2022. Посетено на 29 December 2022.
 101. „Dame Vivienne Westwood, fashion designer, dies aged 81“. The Guardian. 29 December 2022. Посетено на 29 December 2022.
 102. „Vivienne Westwood: Pioneering fashion designer dies aged 81“. BBC News. 29 December 2022.
 103. „Dame Vivienne Westwood“. www.npg.org.uk (англиски). National Portrait Gallery. Посетено на 7 January 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: