Виборг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Виборг
Skyline of Виборг
Амблем на Виборг
Амблем
Грб на Виборг
Грб
Виборг се наоѓа во Данска
Виборг
Местоположба во Данска
Координати: 56°27′ СГШ 9°24′ ИГД / 
Управа
 • Градоначалник Søren Pape Poulsen
Површина
 • Градска 1.474,05 км2
Население (2007)
 • Градско 91.405
 • Густина 62,0/км2
 • Градска 34.522
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Мреж. место http://www.viborg.dk/

Виборг е значаен град во Данска, поточно во северозападниот дел на државата. Градот е управителен центар на регионот Среден Јитланд, каде со околните населени места претставува општина, Општина Виборг. Денес Виборг има околу 36.000 жители во градот и околу 93.000 жители во поширокото градско подрачје.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Виборг се наоѓа во северозападниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, градот е оддалечен 320 километри северозападно.

Релјеф: Градот Виборг се наоѓа во северниот дел на данскиот полуостров Јитланд. Надморската височина на средиштето на градот се движи од 10-45 метри.

Клима: Климата во Виборг е претежно умерено-континентална под големо влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води: Виборг се формирал во внатрешноста на Данска. Градот исто така нема излез на река, но во средиштето на градот се наоѓаат две мали езерца, Јужно и Северно езеро.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето Виборг било населено уште во ремето на праисторијата. Се претпоставува дека населбата ја основале Викинзите, а прв пат населбата се споменува во 961 година. Од 1100 година се градски и градскиот соборен храм.

И поред И покрај пет годишната окупација над Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население не претрпеле големи страдања.

Население[уреди | уреди извор]

Денес ВИборг има околу 36.000 жители во градските граници и околу 93.000 со околните населени места.

Етнички состав: Населението на Виборг до пред неколку децении било типично населено со етнички Данци. И денес етничките Данци се поголемото мнозинство во градот, но мал дел од населението се доселеници.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]