Виатор (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виатор
Координати: 36°53′ СГШ 2°25′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 21 км2
Надм. вис. 95 м
Население (2005)
 • Вкупно 3.950
 • Густина 188,1/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Виатор е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Виатор (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

3,493

3,567 3,634 3,617 3,793 3,872 3,950

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Viator - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Viator - Diputación Provincial de Almería