Виадукт Мијо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: Erioll world.svg 44°04′46.60″N, 03°01′20.39″E

Виадукт Мијо
Носи 4 ленти на A75
Минува Долината на реката Тарн
Место Мијо, Франција
Официјален назив Le Viaduc de Millau
Особености
Вид висечки мост
Вк. должина 2.460 m
Ширина 32 m
Најдолг распон 342 m
Потпростор 270 m максимум
Историја
Отворен 14 декември, 2004

Мостот Мијо или Виадуктот Мијо (француски: le Viaduc de Millau) е највисокиот патен мост на светот, висок 343 метри, а долг 2,5 километри. Дел е од автопатот кој ги поврзува Париз и Барселона.

Градбата е започната во октомври 2001, а завршена е во декември 2004. Самостојната градежна фирма Еифаж, го изгради мостот за (за 400 милиони евра) без финансиско на државата. Во наредните 75 години таа фирма ќе ја собира мостарината. Мостот го проектирал британскиот архитект Норман Фостер.

Највисокиот од седумте огромни носечки столбови е висок 343 метри, што го прави за 23 метри повиско од Ајфеловата кула.

Во градбата се употребени 200.000 тони бетон, 36.000 тони челик и 9000 тони асфалт. Почетокот на мостот се наоѓа на 270 метри надморска височина, што не е највиско на светот (Ројал Горж од Колорадо има 321 метар).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]