Веџди Гонул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Веџди Гонул
Mehmet Vecdi Gönül
Msc 2006-Saturday, 14.00 - 16.00-002Siko06 Goenuel Tuerk.jpg
Министер за одбрана
На должноста
18 ноември 2002 – 6 јули 2011
Претходник Сабахатин Чакмакоглу
Наследник Исмет Јилмаз
Управител на Измир[1]
На должноста
10 февруари 1984 – 11 јануари 1988
Претходник Хусеин Огутчен
Наследник Невзат Ајаз
Управител на Анкара
На должноста
15 декември 1979 – 27 октомври 1980
Претходник Текин Алп
Наследник Мустафа Гонул
Лични податоци
Роден(а) 29 ноември 1939 (1939-11-29) (81 г.)
Ерзиџан, Турција
Националност Турчин
Партија Партија на правдата и развојот
Сопружник Севги Гонул
Вероисповед ислам

Веџди Гонул (роден на 29 ноември 1939 во Ерзиџан) е турски политичар.

Ѓунул завршил политички науки на Анкарскиот универзитет, а по ова магистрирал во САД. Во текот нс 1960 започнал да работи во министерството за внатрешни работи. Во 1976 година станал градоначалник на Коџаели, а во 1977 директор на секторот Сигурност. Во периодот од 1988-1991 работел како заменик-министер за внатрешни работи, а на 8 мај 1991 година бил избран за Претседател на собранието.

Во 2002 година станал министер за одбрана.[1], која функција ја извршувал до 2011 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Biography, Turkish Ministry of Defence.