Вештерска Глава (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вештерска Глава
отсјајна маглина
IC 2118
Податоци од набљудување: епоха J2000
Ректасцензија05ч 02м &1000000000000000000000000,00с
Деклинација−07° 54′ &1000000000000000000000000″
Оддалеченост1,000 сг
Привидна величина (V)13
Привидни димензии (V)3 × 1 °
СоѕвездиеЕридан
ОзнакиВештерска Глава, Цедерблад 41
Поврзано: Списоци на маглини

Вештерска Глава (озн. IC 2118 и NGC 1909) — отсјајна маглина во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па се споменува и како LBN 959 и CED 41.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 декември 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Вештерска Глава е од видот RN.[1] Вештерска Глава има привидни димензии од 180' х 60'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 4 м 54 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 7° 15' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Вештерска Глава е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 270; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4762. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1519.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]