Вечерни новости

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вечерни новости (Вечерње новости) е дневен весник што излегува во Србија. Бил основан во средината на Трстанска криза . Идејата за неговото лансирање е на Владимир Дедијер, главен уредник на „ Борба “, кој им сугерирал на своите соработници кои поради настаните во Трст подготвуваат вонреден број, да започнат нов вечерен весник, кој ќе биде објавен во попладневните часови и објавувал нови, кратки вести, фотографии и главни наслови. Првиот број бил објавен на 16 октомври 1953 година . [1]

Весникот набрзо прераснал во дневен политички весник. Со слоганот „Брзо, кратко, јасно“, под покровителство на првиот главен и одговорен уредник, Слободан Глумац, тој станал еден од највлијателните весници во СФРЈ .

Во текот на 1980-тите, „Вечерни новости“ бил првиот што го објавил досието на Државната комисија на Југославија со кое се докажува дека Курт Валдхајм, човек кој поминал цела деценија на чело на ОН, а потоа претседател на Австрија, е воен злосторник . Врз основа на југословенското досие Ф-25572 од 17 ноември 1947 година. Валдхајм бил вклучен во списокот на воени злосторници на ОН .

До 1990 година станал најтиражниот весник во СФРЈ, а по доаѓањето на Слободан Милошевиќ на власт бил ставени во групата на „режимски медиуми“, но не ја загубил својата популарност.

Денес, „Вечерни новости“ е медиум со мнозинска приватна сопственост. Компанијата „Новости“ издава 12 дневни и неделни весници, а во неа е вклучено и радиото „ Новости “.

Главни уредници[уреди | уреди извор]

 • Слободан Глумац (1953—1957)
 • Василије Краљевиќ (1957-1959)
 • Богдан Пешиќ (1959-1963)
 • Слободан Глумац (1963—1969)
 • Мирко Стаменковиќ (1969-1972)
 • Јован Јауковиќ (1972-1974)
 • Живко Милиќ (1974-1976)
 • Томислав Милиновиќ (1976—1984)
 • Илија Боровњак (1984-1987)
 • Радослав Брајовиќ (1987—1998)
 • Перо Симиќ (1998-2000)
 • Душан Чукиќ (април-октомври 2000 г )
 • Манојло Вукотиќ (2000-2013)
 • Ратко Дмитровиќ (2013—2017)
 • Милорад Вучелиќ (од септември 2017 г. )

Извори[уреди | уреди извор]

 1. Таловић, Ловрић & 6. 4. 2011.

Литература[уреди | уреди извор]

 • Таловић, Л. (6. 4. 2011). „„Новости" увек са својим народом - 20000. број“. Вечерње новости. Компанија Новости. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]