Вечерна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенедиктински монаси пеат вечерна на Велика сабота

Вечерна (грчки: Ὁ Ἑσπερινός; латински: vesperae) — вечерно богослужбено следење што потекнува од раните векови на христијанството и е зачувано во сите историски цркви што го задржале апостолското наследство, како и во „традиционалните“ протестантски заедници (лутеранство, англиканство).[1][2] Традиционалното време на извршување е околу деветтиот час од денот (броејќи од приближно 6 часот наутро, вообичаено изгрејсонце), односно „навечер“ (оттука и името). Некои вечерни имаат многу древно потекло и се враќаат во првите векови на христијанството.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „My Life in Heaven & on Earth“ (PDF) (англиски). St. Thomas Malankara Orthodox Church. стр. 31. Посетено на 2 August 2020.
  2. „вечерна“Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Baring-Gould, Sabine (1891). In troubadour-land. A ramble in Provence and Languedoc. London: W. H. Allen. стр. 211.
  4. Richards, William Joseph (1908). The Indian Christians of St. Thomas: Otherwise Called the Syrian Christians of Malabar: a Sketch of Their History and an Account of Their Present Condition as Well as a Discussion of the Legend of St. Thomas (англиски). Bemrose. стр. 98–101.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]