Ветрушка (растение)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ветрушка
Apera spica-venti.jpg
Обична ветрушка (Apera spica-venti)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Монокотиледони
Нерангирано: Комелиниди
Ред: Тревовидни
Семејство: Треви
Потсемејство: Ливадарки
Род: Ветрушка
Adans.
Видови

5, во текстот.

Ветрушката (науч. Apera) е мал родот на едногодишни треви (Poaceae),[1] Потекнуваат од Европа и западна Азија, но денес растенијата од овој род ги има насекаде (особено испрекинатата и обичната ветрушка).

Некои видови:

Плевел[уреди | уреди извор]

Во Република Македонија, обичната ветрушка (Apera spica-venti) важи за штетен плевел опасен за житата, кој пренесува нематоди.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Л. Вотсон и М.Џ. Далвиц (2008). „Родови на треви во светот: описи, илустрации, распознавање и добивање на информации; вклучувајќи синоними, морфологија, анатомија, физиологија, фитохемија, цитологија, класификација, патогени, светска и локална распространетост и наводи“. Родови на треви во светот. Посетено на 19 август 2009. (англиски)
  2. Причинители: Ветрушка, обична (запис бр. 30) Архивирано на 11 декември 2011 г. - Агробаза (македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]