Ветлуга (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ветлуга
Местоположба
Физички особености
УстиеВолга
Особености на сливот

Ветлуга (руски: Ветлу́га) е река во републиката Мариј Ел и Нижегородската област во Русија. Оваа река е лева притока на реката Волга и во поголемиот дел од својот ток е пловна.