Ветената земја (филм од 1986)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Ветената земја“ (српскохрватски: Obećana zemlja) — филм од 1986 година, режиран од Вељко Булајиќ, кој е автор и на сценариото, заедно со Иво Брешан. Автор на музиката е Алфи Кабиљо. Главните улоги ги играат: Велимир Бата Живоиновиќ, Вјенцеслав Капурал, Мирјана Карановиќ, Вања Драх и Дара Џокиќ, Драган Николиќ, Оливера Марковиќ и Вања Матујец. Филмот бил прикажан на Филмскиот фестивал во Венеција, во рамките на посебната програма. На Филмскиот фестивал во Авелино, Дара Џокиќ го освоила сребрениот медал, а режисерот Булаиќ ја добил наградата на филмските критичари FIPRESCI.[1].

Синопсис[уреди | уреди извор]

Едно семејство од Далмација, на кое државата му доделила земја во Славонија, е противник на колективизацијата...

Наводи[уреди | уреди извор]