Ветар во кутиче кибрит (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Ветар во кутиче кибрит“
Режисер Лидија Вељанова
Сценарист Зоран Јовановиќ
Настапуваат Сабина Ајрула
Кирил Андоновски
Анче Џамбазова
Чедо Христов
Жанр драма
Дистрибутер Телевизија Скопје
Премиера 1970
Држава Македонија Македонија
Јазик македонски

„Ветар во кутиче кибрит “ - македонски телевизиски филм од 1970 година. Го режирала Лидија Вељанова, а сценариото го напишал Зоран Јовановиќ.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Сабина Ајрула
Кирил Андоновски
Анче Џамбазова
Чедо Христов
Славко Нинов

Надворешни врски[уреди | уреди извор]