Ветар во кутиче кибрит (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Ветар во кутиче кибрит“
РежисерЛидија Вељанова
СценаристЗоран Јовановиќ
НастапуваатСабина Ајрула
Кирил Андоновски
Анче Џамбазова
Чедо Христов
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1970
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Ветар во кутиче кибрит “ - македонски телевизиски филм од 1970 година. Го режирала Лидија Вељанова, а сценариото го напишал Зоран Јовановиќ.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Сабина Ајрула
Кирил Андоновски
Анче Џамбазова
Чедо Христов
Славко Нинов

Надворешни врски[уреди | уреди извор]