Вестфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестфелд
Место во Зибесе
Црква во Врисбергхолцен, дел од Вестфелд
Црква во Врисбергхолцен, дел од Вестфелд
Грб на Вестфелд
Вестфелд во рамките на Германија
Вестфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Зибесе
Основни податоци
Површина 13,36 км2
Надм. височина 164 м
Население 895  (31 декември 2015)
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31079
Повик. бр. 05065
Координати 52°02′0″N 9°55′0″E / 52.03333° СГШ; 9.91667° ИГД / 52.03333; 9.91667Координати: 52°02′0″N 9°55′0″E / 52.03333° СГШ; 9.91667° ИГД / 52.03333; 9.91667

Вестфелд (германски: Westfeld) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Зибесе.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Вестфелд се состои од две села, Вестфелд и Врисбергхолцен. Врисбергхолцен, помалото село, има повеќе знаменитости.

  • Замок Врисбергхолцен, изграден помеѓу 1740-1745 е познат по својата сала фајанс од 1752 година. Ѕидовите се покриени со околу 800 фајанс садови со зборови на италијански, латински и француски јазик.
  • Поранешната фабрика за фајанс керамика била основана во 1736 година како фабрика за порцелан спроти замокот.
  • Црква „Св. Мартин“, протестантска црква, изградена во XII век.[1]
  • Постојат неколку добро зачувани и интересни фахверк куќи изградени во XVIII век.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Georg Dehio: Handbuch der deutschen Kunstdenkmäler - Bremen, Niedersachsen, p. 1416. München 1992