Прејди на содржината

Вестморленд (округ во Пенсилванија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Позицијата на округот во државата Пенсилванија
Пенсилванија во Соединетите Американски Држави
Гринсбург-пенсилванија-судДржава САДСојузна држава Пенсилванија Популација 2010—број ст. 365.169ФИПС код 42129

Вестморленд (англиски: Westmoreland County) е округ во американската држава Пенсилванија.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2010 година, бројот на жители е 365.169, што е за 4.824 (-1,3%) жители помалку од 2000 година.[1]

Група 2000 година 2010 година
Белци 355.944 (96,2%) 346.111 (94,8%)
Афроамериканци 7.446 (2,0%) 8.562 (2,3%)
Азијци 1.920 (0,5%) 2.704 (0,7%)
Хиспанците 1.869 (0,5%) 3.179 (0,9%)
Во целост 369.993-ти најчести 365.169

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Pennsylvania Trend Report 1: State and Counties“. Архивирано од изворникот на 23. 04. 2012. Посетено на 30. 6. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]