Прејди на содржината

Вестерншелд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Западеншелд (холандски: Westerscheldetunnel) — тунел во Холандија долг 6,6 км, кој го носи автопатот Н62 под устието на Западен Шелд помеѓу Елевусдајк и Тернеузен . Ова е најдолгиот тунел за сообраќај во Холандија.