Вестеркерк

Координати: 52°22′28″N 4°53′1″E / 52.37444° СГШ; 4.88361° ИГД / 52.37444; 4.88361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестеркерк
Вестеркерк (2015)
Основни податоци
МестоПринсенграхт 281,[1] Амстердам, Холандија
Координати52°22′28″N 4°53′1″E / 52.37444° СГШ; 4.88361° ИГД / 52.37444; 4.88361
ПрипадностПротестантска црква во Холандија
ОбредКалвинизам
Духовно-организациски статусПарохиска црква
Мреж. местоwww.westerkerk.nl
Архитектонски опис
Архитект(и)Хендрик де Кајзер
Архитектонски стилХоландска ренесанса
Поставен темел1620
Завршен1631

Вестеркерк ( холандски: Westerkerk- Западна црква) е протестантска црква во Амстердам. Изградена е во 1620 година, а работите се завршени во 1631 година. Изградена е во ренесансен стил според архитектонскиот дизајн на Хендрик де Кајзер.[2] Црквата се наоѓа меѓу каналите Принсенграхт и Кајзерсграхт.

Камбанарија[уреди | уреди извор]

Камбанаријата Вестерторен (холандски: Westertoren- западна кула) е највисока камбанарија во Амстердам, со висина од 85 метри. На врвот на камбанаријата се наоѓа круна на Австриското Царство која ѝ била дадена на црквата од страна на Максимилијан I Хабсбуршки. Камбаните кои тежат 200 килограми, ги изработил Франсоа Хемони во 1648 година.[3]

Настани и значајност[уреди | уреди извор]

Вестеркерк се наоѓа во близина на Куќата на Ана Франк, а Ана честопати ја споменува црквата во својот дневник.[4] Во дворот на црквата е поставена статуа на Ана Франк, изработена од Мари Андрисен. На 10 март 1966 година, кралицата Беатрикс (тогашната принцеза) се омажи за Клаус фон Амсберг во Вестерекрк.

Погреби[уреди | уреди извор]

На осми октомври 1669, во Вестеркерк е погребан Рембрант, но не се знае точното место на гробот. Тука се погребани и неговата љубовница Хендрикје Стофелс и синот Титус ван Рајн. Во црквата се погребани и Говерт Флинк, Мелкиор де Хондекутер, Гилис де Хондекутер, Николас Берхем и Питер де Карпентие. Црковните оргуљи ги украсил Жерар де Лерес.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (на холандски) Contactgegevens Архивирано на 23 април 2015 г., Westerkerk. Retrieved on 19 June 2014.
  2. 2,0 2,1 Dunford, Martin (2010). The Rough Guide to The Netherlands. Penguin. стр. 72–73. ISBN 978-1-84836-882-8.
  3. Извештај о Рајксмонументима (споменицима)
  4. Frank, Anne (1947). Het Achterhuis [Дневник Ане Франк]. ISBN 978-9-02546-502-5.