Веста (божица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Веста (Vesta) е римска божица на оганот и на домот, како и на гневноста, смиреноста и дисциплината. Во храмовите посветени на оваа божица служеле девојки, кои се нарекувале весталки.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Objašnjenja“, во: Rimska lirika. Beograd: Rad, 1964, стр. 105.
Теми во римската митологија
Важни богови:
Легендарна историја
Римска религија
Грчки/римски мит споредени
Други рустикални богови: