Прејди на содржината

Весна Петрушевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Весна Петрушевска
Националност Македонка
Народност Македонка
Позната по улогата во:
Салон Хармони
Погрешно време
Занимање глумица

Весна Петрушевска, позната и под нејзиниот прекарБејби“ — македонска глумица и водителка на нејзиното зборовно шоу „Вртелешка“ кое достигнало голема популарност и било емитувано повеќе години на македонска телевизија.[1]

Животопис

[уреди | уреди извор]

Петрушевска ја започнала својата глумечка кариера на 14 години, кога го имала првиот настап во македонскиот театар. На 16 години веќе го имала своето прво ток-шоу на МРТВ кое се викало „Пулсирање“. Подоцна го започнала својот најуспешен ТВ-проект, ток-шоуто „Вртелешка“, коe било емитувано неколку години, а потоа следувало и краткотрајното ток-шоу „Вечер со Весна“.[1] Таа исто така глумела во неколку претстави во различни македонски театри, меѓy која е и „Брачна игра“ заедно со Игор Џамбазов, која ја имала својата премиера на 27 март 2016 година, во Македонскиот народен театар.[2] Таа гостyвала на ток-шоуто „Еден на Еден“ на Жарко Димитриоски на 19 март 2016 година.[3][4]

Филмографија

[уреди | уреди извор]
Година Филм Улога
1993 Крик на немиот индијанец ТВ-филм
1995 Ангели на отпад ТВ-филм Оли
1998 Салон Хармони ТВ-серија Мимоза
1998 Денес, утре ТВ-филм Сања
2000-2001 Погрешно време ТВ-серија Сиси
2002 Наше маало ТВ-серија Мира
2005 Контакт ТВ-филм Вики
2010 Од денес за утре ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм Дама 2
2018 Преспав ТВ-серија
2019-2022 Дајте музика ТВ-серија Професорка
2022 Тале и Корона ТВ-филм Самовилата Корона
2023 Домаќинство за почетници ТВ-филм Сандра

Глумечка кариера

[уреди | уреди извор]

Петрушевска глумела во голем број македонски театарски претстави меѓy кои се: „Кој се пла­ши од Вир­џи­ни­ја Вулф?“, „Ва­ги­нал­ни мо­но­ло­зи“ и нејзината најпозната претстава: „Гос­по­ѓа Ми­ни­стер­ка“, која е изведена над 150 пати.[5][6][7] Исто така, глумела во филмот Контакт, македонскиот кандидат за најдобар странски-филм на Оскарите во 2007 година.[8][9]

Писателска кариера

[уреди | уреди извор]

Во ноември 2016 година била издадена првата книга на Весна Петрушевска, автобиографската книга „Трофеј“, од страна на издавачкиот центар „Три“. Промоцијата на книгата била одржана на 9 ноември 2016 во хотелот „Парк резиденс“ во Скопје.

Издавачкиот центар Три ја опишал книгата како: „неверојатно искрена и трогателна исповед преку која Весна ќе ја запознаеме во различни аспекти на нејзината личност од минатото и сегашноста: како машкуданесто девојче, како глумица по вокација, која никогаш нема да се пензионира, ТВ-водителка, стендап-комичарка, ќерка и сестра, дваесет и четиричасовна мајка и пријателка, домаќинка... Но, пред сè, како човек со големо срце“.[10]

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Таа има две деца. Син Кирил, и ќерка, Мина. Таа исто така има 4 миленичиња.

  1. 1,0 1,1 http://fashionel.mk/intervju/intervju-vesna-petrushevska-zhivotot-e-iskluchitelno-kratok-za-da-se-zanimavame-so
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-04-14. Посетено на 2017-04-03.
  3. http://edennaeden.mk/vesna-bejbi-ni-doaga-vo-eden-na-eden/
  4. https://www.youtube.com/watch?time_continue=109&v=dn8I01kqhtw
  5. http://republika.mk/?p=151490
  6. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-07-29. Посетено на 2017-04-03.
  7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-03-12. Посетено на 2017-04-06.
  8. http://www.imdb.com/name/nm1371711/?ref_=tt_cl_t4
  9. http://macedoniadaily.blogspot.it/2006/10/contact-in-palm-springs.html
  10. http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=&id=5c3944ba-61db-41be-8b7f-1bfee30ab962[мртва врска]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]