Весна Гиновска-Илковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Весна Гиновска-Илковска
Весна Гиновска-Илковска.jpg
Родена 2 април 1972
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање оперска певица

Весна Гиновска-Илковска (2 април 1972 во Скопје) — македонска оперска пејачка (сопран).[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Весна Гиновска-Илковска е првенка на операта на МНТ. Дипломирала соло пеење на Факултетот за музичка уметност (1994) во Скопје, а магистрирала на Белградската музичка академија. Дебатирала на оперската сцена на МНТ во 1996 година со улогата на Микаела во операта „Кармен“ во која настапила со рускиот тенор, Сергеј Дубровин. Истата година била ангажирана како постојан член на оваа музичка институција. Првиот меѓународен настап го забележала во 1998 година на меѓународниот натпревар „Борис Христов“, каде се претставила со улогата на Елизабета во операта „Дон Карло“. Потоа, таа настапила на повеќе познати сцени ширум светот, а во 2014 година одржала рецитал во Њујорк. Како признание на нејзините успеси, Стопанската комора на Македонија ја прогласила за Почесен амбасадор на културата во Република Македонија.[2]

Во својата кариера, таа била носителка на повеќе главни улоги:

Настапувала и на концертниот подиум, изведувајќи рецитали на соло-песни и вокалноинструментални дела. Таа е уметник со богат гласовен материјал, динамична и вдахновена артстична визија, вокална префинетост, совршена интонација и јасно диференциран тонски јазик. Гостувала во повеќе европски земји (Бугарија, Србија, Словенија, Хрватска, Данска, Германија, Италија, Франција).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Гинекокастро". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 358. 
  2. 55 Охридско лето/ Ohrid Summer Festival – 12 July -20 August 2015.