Весли Хут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холандија Весли Хут
Wesley Hoedt 2017-08-22 1.jpg
Лични податоци
Роден на 6 март 1994 (1994-03-06) (26 г.)
Роден во Алкмар, Холандија
Висина &100000000000001920000001,92 м
Позиција одбранa
Клупски податоци
Сегашен клуб Саутхемптон Саутхемптон
Број 6
Младинска кариера
0000–2005 ХВВ Холандија
2005–2013 Аз Алкмар Аз Алкмар
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2015 Аз Алкмар Аз Алкмар 26 (2)
2015–2017 Лацио Лацио 46 (2)
2017– Саутхемптон Саутхемптон 4 (0)
Репрезентација
2008–2009 Холандија 15 4 (0)
2013–2014 Холандија 20 6 (0)
2015– Холандија 21 4 (0)
2017– Холандија 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 8 May 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22:00, 25 March 2017 (UTC)

Весли Хут (холандски изговор: [ˈʋɛsli ɦut]; роден на 6 март 1994 година) — холандски фудбалер, играч од одбраната на Саутхемптон.

Кариера[уреди | уреди извор]

Хут е роден во Алкмар и е производ на младинската академија на АЗ Алкмар. На 12 декември 2013 година, тој го направил своето деби за АЗ во Лига Европа против солунски Паок. Тој го одигра целиот натпревар, кој заврши со резлутат 2-2.

Во сезоната 2014-15 АЗ Хут беше промовиран во првиот тим и настапи на 24 натпревари во сезоната.[1] По заминувањето на Хут од АЗ во 2015 година, во Лацио тој потпишаа договор на слободен трансфер. Играчот потпиша четиригодишен договор во вредност од € 1,25 милиони по сезона.[2] Тој го постигна својот прв гол за клубот на 21 август 2016 година во 4-3 победата над Аталанта.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]