Прејди на содржината

Весела наука

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Весела наука“ Фридрих Ниче

„Весела наука“ (германски: Die fröhliche Wissenschaft) — книга на германскиот философ Фридрих Ниче од 1882 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Осврт кон делото[уреди | уреди извор]

Ниче вели дека за „Веселата наука“ (la gaya scienza) вреди сето она што е речено за „Зора“ - речиси во секоја реченица од ова дело провејуваат длабочината и „највисоката надеж“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фридрих Ниче, Ecce Homo (Ево човека) – Како постајеш, шта си. Сарајево: Издање И. Ђ. Ђурђевића, 1918, стр. 111-112.