Верт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Верт
Wieërt
Општина
Свети Мартин црквата во Верт
Свети Мартин црквата во Верт
Знаме на ВертГрб на Верт
Highlighted position of Weert in a municipal map of Limburg
Location in Limburg
ЗемјаХоландија
ПокраинаЛимбург
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЈос Хаијсман (D66)
Површина[2]
 • Вкупна105,52 км2 (4,074 ми2)
 • Земјишна104,52 км2 (4,036 ми2)
 • Вода1,00 км2 (40 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000003500000035 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно49.651
 • Густина475/км2 (1,230/ми2)
ДемонимWeertenaar, Weerter
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.6000–6006, 6039
Повик. бр.0495
Мреж. местоweert.nl

Dutch Topographic map of Weert, July 2013 Верт (холандски изговор: [ʋeːrt]  ( слушни); лимбуршки: Wieërt, local pronunciation: [βiəʀt]) е општина и град во југоисточна Холандија во покраината Лимбург. Верт имаше население 49.651 во година. 2017. Се наоѓа на средина на железничката линија Ајндховен - Мастрихт и е, исто така, од другата страна на Јужен-Вилемсварт каналот.

Населени места[уреди | уреди извор]

 • Алстверттерхеиде
 • Босхофен
 • Леукен
 • Лаар
 • Стрампроу
 • Свартбрук
 • Тунгелрој
 • Грунвуд
 • Бист
 • Моленакер
 • Ларвелд
 • Мусел
 • Верт

Градот Верт[уреди | уреди извор]

Верт ги добил градските права на Холандија во 1414 година.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоцаите од 2014 година, во Верт живееле 48,825 жители.

Јазици[уреди | уреди извор]

 • Холандски јазик во Верт најчесто се збори на карактеристиен лимбуршки акцент дијалект, односно акцент, кои не треба да се меша со лимбуршкиот јазик.
 • Лимбургски е преклопување термини на тонски дијалекти во Белгија и Холандија во провинцијата Лимбург. Дијалектот Верт е само еден од многуте варијанти на лимбуршки.[5]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Железничка станица Верт:

Познати личности[уреди | уреди извор]

Соработка со градови[уреди | уреди извор]

Верт е збратимен со следните градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „A.A.M.M. (Jos) Heijmans“ (холандски). Gemeente Weert. Архивирано од изворникот на 2015-03-17. Посетено на 4 December 2013.
 2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
 3. „Postcodetool for 6001GJ“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 4 December 2013.
 4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
 5. Heijmans, Linda; Gussenhoven, Carlos (1998), „The Dutch dialect of Weert“ (PDF), Journal of the International Phonetic Association, 28: 107, doi:10.1017/S0025100300006307

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Лимбург покраина (Холандија)