Вернер Хохбаум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вернер Пол Адолф Хохбаум (роден на 7 март 1899 година во Кил, починат на 15 април 1946 во Потсдам) бил германски филмски режисер.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1928: Vorwärts (краток документарен филм) - Вера-филмверке
 • 1929: Браќа (исто така сценарио и продукција)
 • 1929: Два света (изборниот филм за СПД, исто така сценарио и продукција)
 • 1929: волја и работа (изборниот филм за СПД, исто така сценарио и продукција)
 • 1932: Разџа во Сент Паули (исто така скрипта,сценарио, забрането во 1933 година) - Внатрешни снимки во филмско
 • 1932: Подобро Господ сакаше за да. , , (Краток филм, исто така сценарио)
 • 1933: Влекачки воз М 17
 • 1933: Луѓе во невремето (германска верзија на унгарскиот филм Ител Балатон )
 • 1933: Утре почнува животот
 • 1935: Vorstadtvarieté (Австрија, исто така ко-сценарио)
 • 1935: Вечната маска (Австрија / Швајцарија, исто така, ко-сценарио)
 • 1935: Лесна коњаница (Германија)
 • 1935/36: Миленик на царицата (исто така ко-сценарист)
 • 1936: Сенка од минатото (Австрија)
 • 1936: Ханнер и нејзините љубовници (исто така под наслов: сезона во Гринзинг, Австрија)
 • 1937: Зборуваат за Жаклин (исто така ко-сценарио)
 • 1938: Девојката оди на брегот (исто така ко-скрипта)
 • 1939: Три подофицери
 • 1940: Донаусхифер (ко-скрипта, неименуван)
 • 1945: Ослободена музика (копродукција)
 • 1945: Доб, стабилен зајак (цртан филм, копродукција)

Добитник на наградите[уреди | уреди извор]

 • 1935: Медал за најдобра психолошка студија на Венецискиот меѓународен филмски фестивал за филмот Вечната маска
 • Најдобар странски филм во 1937 година избран од Националниот одбор за преглед за филмот Вечната маска

Литература[уреди | уреди извор]

 • Кеј Венгегер : Помеѓу сцена и барака. Енциклопедија на прогонуваните театарски, филмски и музички уметници од 1933 до 1945 година . Со предговор на Пол Шпигел . Метропол, Берлин 2008, ISBN 978-3-938690-10-9, стр. 174.
 • Елизабет Битнер / Јоаким Шетц (ед. ): Вернер Хохбаум. Снимање на рабовите на приказната . Виена : Филмска архива Австрија, 2011.