Прејди на содржината

Вернерборг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вернеборг, Гамла Хамнканален и Хамнгатан, 5. јул 2006.

Вернеборг е локалитет и седиште на општина Вернеборг, округот Вестра Јеталанд, Шведска со 23.882 жители. До 1997 година бил главен град на округот Елвсборг, кој бил распуштен во 1998 година. Од 1999 година, Вернеборг е седиште на регионалниот парламент на округот Вестра Јеталанд. Градот се наоѓа на јужниот брег на езерото Венерн, близу до местото каде што реката Гата Алв го напушта езерото.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Брим на јужниот крај на Васботен (најјужниот дел на Венерн), јужно од модерниот Вернеборг, до крајот на средновековниот период бил основан пазар. Населбата се развила со асфалтирани улици наредени со куќи и фарми и и биле доделени градски привилегии во 1580 година. Местото, сепак, станало несоодветно со претовар на стоки поради валкањето на пристаништето и било тешко да се заштити. Како резултат на тоа, во 1644 година, градот бил преместен 3½ километри северно до Хувуднесет, и бил основан новиот град Вернеборг, и покрај неподготвеноста на неговите жители.[1]

Името „Вернеборг“ значи „тврдина во Венерн“. Доаѓа од тврдината која била изградена во 1644 година за заштита на новиот град. Грбот е исто така од 1644 година, на кој е прикажан златен брод[2] со две шведски знамиња.

Околу 1800 година, Вернеборг имал население од 1.500 жители. Вернеборг бил точка во која товарот бил претоваран од езерските бродови до под водопадите Тролхатан (и обратно), каде што бродовите можеле непречено да продолжат до Гетеборг и пошироко. Во 1778 година, каналот на кралот Карл бил отворен помеѓу Вернеборг и Тролхатан, скратувајќи го копнениот транспорт, а во 1800 година, новиот канал Тролхате и неговите канали им овозможиле на бродовите да се движат помеѓу Венерн и морето.[2] Водениот пат помеѓу Вернеборг и Гетеборг овозможил важноста на градот да расте понатаму.

Венерборг во 1833 година, една година пред големиот пожар.

Во 1834 година изгореле повеќето дрвени куќи во градот.

Торпасколан (средно училиште) било отворено во 1965 година и заменета во 2011 година со Неговиот Торпасколан. Арената Вернеборг била отворена во 2009 година.

Клима[уреди | уреди извор]

Вернеборг има студена океанска клима.[3] Исто така, има релативно влажна клима за престој во Шведска, со просечни врнежи од 709.1 милиметри помеѓу 1961 и 1990 година.[4] Во почетокот на 21 век, врнежите дополнително се зголемиле. Разликите меѓу летата и зимите се помали отколку во многу други области во внатрешноста на Шведска, што е умерена поради неговата близина до Категат и езерото Венерн. И покрај тоа, климата е прилично континентална со оглед на нејзината класификација како морска. Локацијата на брегот на езерото Венерн влијае на климата со нешто повеќе дожд и ветер, и одреден потенцијал за снег во текот на зимата.

Економија[уреди | уреди извор]

Занаетчиството, трговијата, превозот и неговиот поранешен статус како окружно седиште на округот Алвсборгс имаат корист од развојот на Вернеборг. Уште од 1600-тите, жителите на градот се состоеле од динамична мешавина на администратори, стопанственци, занаетчии и квалификувани занаетчии. Денес општината се одликува со повеќе високотехнолошки инженерски компании, ИТ и електроника, образование и квалификувана услуга. Јавната администрација сè уште игра важна улога.

Образование[уреди | уреди извор]

Вернеборг има неколку училишта, вклучувајќи ги Торпасколан, Тернансколан, Венерсколан, Гимназијата Биргер Шеберг, Гимназијата Фрида, како и независното училиште Фридасколан.

Спорт[уреди | уреди извор]

Арена Вернеборг

Бенди клубот ИФК Венерсборг игра во највисоката лига Елитсериен, а Бласутс БК обично игра во второлигашот Алсвенскан. Арена Вернеборг е затворена арена за бенди. Арената Венерсборг предизвикала голема врева, поради тоа што го надминала буџетот, а крајната цена на арената била 300.000.000 шведски круни и повеќе.

Вернеборг бил домаќин на Светското првенство во бенди во 2013 година за машки тимови.[5] По втор пат Групата А била посебен настан.[6] Кога светското првенство повторно се одржало во градот, во 2019 година, тоа било за двете дивизии.

Области[уреди | уреди извор]

Вернеборг е направена од неколку мали и големи области: Онсјо, Маридал, Бласут, Варгон, Лилеског, Корсеберг, Торпа, Нордстан, Рестад и Окснеред.

Политика[уреди | уреди извор]

На 22 ноември 2010 година, градоначалникот на Вернеборг, Ларс-Горан Љунгрен (социјалдемократ), поднел оставка по двата скандали на Арената Вернеборг, чии трошоци значително го надминале првичниот буџет, и договорот Топфрис, кој бил испитан од Економската комисија на Европската унија. Љунгрен поминал 30 години во Градскиот совет на Вернеборг и три и пол години како градоначалник. Него во 2011 година го наследил конзервативниот политичар Гунар Лидел. Градоначалничка од изборите во 2014 година е Мари Далин, социјалдемократ.

Значајни жители[уреди | уреди извор]

Поетот Биргер Шеберг (1885–1929) е роден во Венерсборг. Тој напишал со благодарност за Вернеборг, особено во Фридас бок (1922), каде што се наоѓа споредбата „Вернеборг – малиот Париз“. Паркот во северниот дел на Венерборг, Хорор паркот, нуди живописен поглед на езерото Венерн, а во него стои и оваа статуа на споменатиот Рагнар.

Во Вернеборг е роден и истакнатиот шведски истражувач и трговец Аксел Ериксон. Општинскиот музеј прикажува збирка птици од југозападна Африка кои биле собрани од Ериксон.

Бендот Џунип вклучувајќи го Хосе Гонсалес делумно е и формиран во Вернеборг.

Шведската пејачка Агнес Карлсон е родена во Вернеборг.

Панк рок бендот Дивижн на Лора Ли е од Вернеборг.

Добитникот на Греми Хип Хоп продуцентот Томи Блек е роден во Вернеборг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Brätte - The city that was the predecessor to Vänersborg“. Vänersborgs Museum. Архивирано од изворникот на 2016-04-10. Посетено на 3 June 2015.
  2. 2,0 2,1 „Shipping on Lake Vänern“ (PDF). Vänerregionens Naringslivsrad. стр. 4. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-02. Посетено на 10 September 2011.
  3. „Vanersborg, Sweden Climate Summary“. Weatherbase. Посетено на 17 April 2015.
  4. „Precipitation normals 1961-1990 (Swedish)“. SMHI. Посетено на 17 April 2015.
  5. „worldbandy.com“. Архивирано од изворникот на 2012-09-01. Посетено на 2012-02-03.
  6. bandynet.ru

Надворешни врски[уреди | уреди извор]