Вермде (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Село Ставснас
Село Ставснас

Вермдо е остров во внатрешниот регион на архипелагот Стокхолм и зафаќа површина од 181,40км², што го прави најголемиот остров на архипелагот. Вермдо е по Готланд и Оланд е трет по големина остров на источниот брег на Шведска.[1]


Вермдо лежи во окоугот Стокхолм. Поголемиот дел е дел од Општината Вермдо заедно со другите острови, но западниот крај е дел од Општината Нака, која лежи претежно на копното, со која Вермдо е поврзан со патен мост.

Шведската водителка, Улрика Џонсон, која живее во Велика Британија, има дом на островот.[2]

Познатиот тенисер Бјорн Борг исто така има куќа на островот, во делот што се вика Јуро.

Артипелаг е меѓународно место за уметност, култура, дизајн кое се наоѓа во Вермдо.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Statistisk årsbok 2011“ (PDF) (шведски). Statistics Sweden. стр. 12. Архивирано (PDF) од изворникот 13 јануари 2012. Посетено на 5 јули 2011.
  2. No big deal for Ulrika Jonsson[мртва врска] Tribune. 10 August 2003