Верлицер Винкел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Административна заедница Верлицер Винкел во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија

Верлицер Винкел бил заедница на општини во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на левиот брег на реката Елба, источно од Десау. Седиштето на заедницата на општини било во Ораниенбаум. Била распуштена во јануари 2011.

Заедницата на општини Верлицер Винкел се состои од следниве општини: (население за 2005 во заградите):

  1. Брандхорст (102)
  2. Горау (427)
  3. Гризен (364)
  4. Хорстдорф (633)
  5. Какау (609)
  6. Ораниенбаум (3.439)
  7. Резен (272)
  8. Ризигк (215)
  9. Фокероде (1.682)
  10. Верлиц (1.601)

Координати: 51°48′N 12°24′E / 51.800° СГШ; 12.400° ИГД / 51.800; 12.400