Верлабургдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Верлабургдорф
Место во Шладен-Верла
Поглед кон Верлабургдорф
Поглед кон Верлабургдорф
Верлабургдорф is located in Германија
Верлабургдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општина Шладен-Верла
Основни податоци
Површина 12,01 км2
Надм. височина 100 м
Население 770  (31 декември 2012)
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38315
Повик. бр. 05335
Портал www.werlaburgdorf.de
Координати 52°03′N 10°32′E / 52.050° СГШ; 10.533° ИГД / 52.050; 10.533Координати: 52°03′N 10°32′E / 52.050° СГШ; 10.533° ИГД / 52.050; 10.533

Верлабургдорф (германски: Werlaburgdorf; Бургдорф до 1958 г.) — село и поранешна општина во округот Волфенбител во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2013 година е дел од општината Шладен-Верла.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа северно од планинскиот масив Харц, околу 13 километри јужно од Волфенбител и 15 километри североисточно од Гослар. Се наоѓа помеѓу пошумениот ридски масив Одервалд на северозапад и вливот на потокот Варне во реката Окер на исток.

Верлабургдорф има пристап до сојузниот автопат Б395 на раскрсницата Шладен. Поранешната железничка станица имала возови на линијата од Берсум до Залцгитер-Бад до 1976 година, кога линијата била прекината.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]