Верден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Верден
Грб на Верден
Верден се наоѓа во Германија
Верден
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Хајдер Умланд
Градоначалник Петер Шоф (CDU)
Основни податоци
Површина 21,77 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.239 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25797
Повик. бр. 04839
Портал www.amt-heide-
land.de
Местоположбата на Верден во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°10′00″ СГШ 9°00′00″ ИГД / 

Верден (германски: Wöhrden) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]