Вера Крус (филм од 1954)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Вера Крус“ (англиски: Vera Cruz) — филм на режисерот Роберт Олдрич од 1954 година. Главните улоги ги играат: Гари Купер, Берт Ланкастер, Денис Дарсел, Чарлс Бронсон и Сара Монтиел.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дејствието на филмот се одвива во 1866 година во Мексико. По Американската граѓанска војна, многу револвераши заминуваат во Мексико за да се борат за пари. Владетелот на Мексико, царот Максимилијан, изнајмува двајца ревовераши да ја придружуваат грофицата Мари Дувар во текот на нејзиното патување низ Веракрус. Патем, платениците откриваат дека во кочијата е скриен сандак со златници, наменет за борците против бунтовниците. Тогаш, нивниот план неочекувано се менува и тие добиваат необична идеја, исто како и грофицата...

Наводи[уреди | уреди извор]