Вера Вржовска-Петревска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вера Вржовска - Петревска
Роден 1939
Брајчино, Ресенско,  Кралство Југославија
Занимање поетеса

Вера Вржовска - Петревска Брајчино, Ресенско, 1939) — македонска поетеса.

Животопис[уреди | уреди извор]

Вржовска Петревска е родена 1939 година во село Брајчино, Преспанско. Осумгодишучилиште завршува во родното село, понатамошното школување го прекинува заради преселувањето во Торонто, во 1964 година. Пишува уште од најрана младост. Вклучена е во активностите на МПЦО „Св. Климент Охридски“ во Торонто, а во 1986 година била претседател на женската секција при оваа црква.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Насевски, Бошко; Ангелова, Дора. Геровска, Драгица (1995). Македонски Иселенички Алманах '95. Скопје: Матица на Иселениците на Македонија.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)