Веразано (мост)

Координати: 40°36′23″N 74°02′46″W / 40.606329° СГШ; 74.046135° ЗГД / 40.606329; -74.046135
Од Википедија — слободната енциклопедија
Веразано
Координати40°36′23″N 74°02′46″W / 40.606329° СГШ; 74.046135° ЗГД / 40.606329; -74.046135
Носи12 ленти (6 одозгора и 6 одоздола)
ПреминуваНероус
МестоЊујорк (Стејтн АјлендБруклин)
Официјален називVerrazano-Narrows Bridge
Други називиThe Verrazano или Narrows Bridge
ОдржувачTriborough Bridge & Tunnel Authority TBTA
Особености
ВидВисечки мост на две нивоа
Најдолг распон1.298 m
Натпростор4,6 m (горното ниво)
4,4 m (долното ниво)
Потпростор69,5 m[1]
Историја
Отворен21 ноември, 1964 (горното ниво)
28 јуни, 1969 (долното ниво)
Сообраќај
Дневен сообраќај194.000[2]
Мостарина$10.00; можен попуст со E-ZPass
Местоположба
Карта

Мостот Веразано (анг. -Verrazano-Narrows Bridge) е висечки мост на две нивоа кој ги поврзува општините на Стејтн Ајленд и Бруклин во Њујорк со Нероуз.

Мостот е именуван по италијанскиот истражувач Џовани Верацано, кој е првиот познат европски изтражувач кој влегол во Њурошкиот Залив и во Хадсон Ривер. Мостот се градел од 1964 па до 1981.

Месните жители мостот го нарекуваат едноставно "The Verrazano" или "Narrows Bridge"

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Verrazano-Narrows Bridge (I-278)“. Посетено на 2007-05-28.
  2. „2005 NYSDOT Traffic Data Report: AADT Values for Select Toll Facilities“ (PDF). Посетено на 2007-05-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Панорамски поглед на мостот од островот Стејтн Ајленд од кулите на Бруклин.
Поглед на мостот од авион

Координати: 40°36′23″N, 74°02′44″W