Венче Пејоски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Венче С. Пејоски ( 1921 во Волче, Порече12 јануари 1945 во Тетово) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во селото Волче. По занимање бил земјоделец. Доброволно се приклучил кон единиците на НОБ. Учествувал во повеќе борби против балистите. Загинал во борбите против балистите кај Тетово на 12 јануари 1945 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.216