Венцислав Симоновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Венцислав Симоновски
Лични податоци
Полно име Венцислав Симоновски
Висина &100000000000001750000001,75 м
Положба одбрана
Сениорска кариера1
Години Клуб Наст. (гл-ви)*
1983-1988
1989-1992
Вардар Скопје
Спартак Суботица
81 (0)
81 (0)   

1 Настапи и постигнати голови како сениор
се брои само домашна лига г.)
* Настапи (Голови)

Венцеслав Симоновски (Делчево, 29 септември 1962) — поранешен македонски фудбалер. Тој во 1987 година бил дел од шампионскиот тим на ФК Вардар кој ја освоил шампионската титула на тогашна Југославија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Симоновски е роден во Делчево,[1] на 29 септември 1962 година. Играл за ФК Вардар од Скопје во рамките на југословенската лига во периодот од 1983 до 1988 година.[2] Помеѓу 1988 и 1992 година играл за тимот на Спартак Суботица.[2][3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Asovi Yu fudbala", page 78 (српски)
  2. 2,0 2,1 Stats from YUgoslav First and Second Leagues at zerodic.com
  3. Tempo almanah 1991/1992 page 28 (српски)