Венцел I (војвода од Саксонија-Витенберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Венцел I
WenzelISachsenWittenberg.jpg
Изборен кнез на Саксонија
На престол1370-1388
ПретходникРудолф II
НаследникРудолф III
Кнез од Линебург
На престол1370-1388
ПретходникМагнус II
НаследникБернард I и
Хајнрих I
Роден(а)ок.  1337
Починал(а)15 мај 1388(1388-05-15)
Целе
СопругиСесилија
Деца
ДинастијаАскани
ТаткоРудолф I
МајкаАгнес

Венцел I (германски: Wenzel I., Herzog von Sachsen-Wittenberg, роден во 1337 - починал на 15 мај 1388 во Целе) — владетел од династијата Аскани како војвода од Саксонија, изборен кнез од Саксонија и кнез од Линебург во периодот од 1370 до 1388 година.

Рани години[уреди | уреди извор]

Венцел бил син на војводата Рудолф I (починал во 1356) и на неговата трета сопруга Агнес од Линдов , ќерка на Улрих I од Линдов.

Управување[уреди | уреди извор]

Во декември 1370 година Венцел го наследил својот починат полубрат Рудолф II, бидејќи тој немал наследници. Во 1376 година како изборен кнез учествувал во изборот на Венцел IV Мрзливиот за германски крал и во 1377 година во Алтмарк помагнал во изборот на Карло IV за цар на Светото Римско Царство.

Венцел починал ненадејно од тешка болест за време на опсадата на Целе. Најверојатно бил отруен.

Семејство[уреди | уреди извор]

Рудолф II се оженил на 23 јануари 1367 година за Сесилија од Карара, ќерка на Франческо I Карара, грофот на Падова. Тие имале 6 деца:

Литература[уреди | уреди извор]

  • Lorenz Friedrich Beck: Herrschaft and Territorium des Herzöge of Saxe-Wittenberg (1212–1422). Potsdam, 2000. ISBN 3-932981-63-4
  • Heinrich Kühne: Die Askanier. Drei Kastanien Verlag, 1999. ISBN 3-933028-14-0
  • Georg Hirschfeld: Geschichte der Sächsisch-Askanischen Prince-Electoren. Julius Sittenfeld, Berlin 1884.
  • W. of Sommerfeld (1896), „Wenceslas“, Allgemeine Deutsche Biographie (ADB) (германски), 41, Leipzig: Duncker & Humblot, стр. 735–736

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Венцел I (војвода од Саксонија-Витенберг)
Роден(а): about 1337 Починал(а): 15 мај 1388
Владејачки титули
Претходник
Рудолф II
Изборен кнез на Саксонија
1370–1388
Наследник
Рудолф III
Претходник
Магнус II
Кнез од Линебург
1370–1388
со неговиот внук Албрехт (1370–1385)
Наследник
Бернард I и
Хајнрих I