Венусберг (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Венусберг
Место во Дребах
Административна зграда во Венусберг
Административна зграда во Венусберг
Венусберг (Саксонија) is located in Германија
Венусберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општина Дребах
Основни податоци
Површина 11,30 км2
Надм. височина 450 м
Население 2.334  (31 декември 2006)
 - Густина 207 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09430
Повик. бр. 03725
Координати 50°42′N 13°1′E / 50.700° СГШ; 13.017° ИГД / 50.700; 13.017Координати: 50°42′N 13°1′E / 50.700° СГШ; 13.017° ИГД / 50.700; 13.017

Венусберг (германски: Venusberg) — село и поранешна општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од општината Дребах.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1945 имало концентрационен камп во Венусберг. 1.000 Евреи биле приморани на работа за фабриката за авиони Јункерс, наречена „Venuswerke“.