Млада планина

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Венечна планина)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Планината Бистра во Македонија е пример за млада верижна планина.

Млада планина, верижна планина или венечна планина е планински систем кој потекнува од младите геолошки периоди, како на пример, мезозоикот или кенозоикот.