Вендиш Приборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вендиш Приборн
Место во Ганцлин
Црква во Вендиш Приборн
Црква во Вендиш Приборн
Вендиш Приборн is located in Германија
Вендиш Приборн
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Општина Ганцлин
Основни податоци
Површина 26,76 км2
Надм. височина 93 м
Население 448  (31 декември 2012)
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19395
Повик. бр. 038737
Портал www.amtplau.de
Координати 53°20′20″N 12°16′12″E / 53.33889° СГШ; 12.27000° ИГД / 53.33889; 12.27000Координати: 53°20′20″N 12°16′12″E / 53.33889° СГШ; 12.27000° ИГД / 53.33889; 12.27000

Вендиш Приборн (германски: Wendisch Priborn) — село и поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 25 мај 2014 година е дел од општината Ганцлин.