Вендиш Варен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вендиш Варен
Место во Голдберг
Црква во Востен
Црква во Востен
Вендиш Варен is located in Германија
Вендиш Варен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Град Голдберг
Место единици 5
Основни податоци
Површина 14,03 км2
Надм. височина 51 м
Население 362  (31 декември 2011)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19399
Повик. бр. 038736
Портал http://www.amt-mildenitz.de/
Координати 53°34′N 12°08′E / 53.567° СГШ; 12.133° ИГД / 53.567; 12.133Координати: 53°34′N 12°08′E / 53.567° СГШ; 12.133° ИГД / 53.567; 12.133

Вендиш Варен (германски: Wendisch Waren) — село и поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од градот Голдберг.