Велшки НЛО инцидент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национална архива скица на НЛО, видена во Велика Британија во 1975 година

Велшки НЛО инцидент (англиски: Wales UFO sightings) е назив за необјаснив НЛО настан која се случил во околината на јужниот дел на Велс во Велика Британија во јуни 2008 година.

Случка[уреди | уреди извор]

Во 00:40 сат наутро, 8 јуни 2008 година, јужновелшките полициски хеликоптери додека слетувале на своето одредиште, 150 метри над тлото, приметиле чудни објекти кои летеле над нив. Група на хелихоптерите тие објекти ги опишале како предмети кој наликуваат на летечата чинија. Тогаш изненадно тие објекти пролетеле под полициските хелихоптери со многу голема брзина.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UFO spotted by police helicopter“. BBC News. 20 јуни 2008. Посетено на 26 јули 2008.
  2. Coles, John (26 јули 2008). „Cops chase a UFO over Cardiff“. The Sun. Посетено на 26 јули 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]