Велосипедска инфраструктура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велосипедска инфраструктура во Чикаго, Илиноис.

Велосипедска инфраструктура се однесува на целата инфраструктура, која може да се користи од страна на велосипедисти. Ова вклучува иста мрежа на патишта и улиците се користи од страна на возачите, освен оние патишта од кои велосипедисти биле забранети (на пример, многу патишта/автопати), плус дополнителни bikeways кои не се достапни за моторни возила, како што е велосипед патеки, велосипедски патеки, велосипедски патеки и, каде што е дозволено, тротоари, плус удобности како велосипед полици за паркинг и специјализирани сообраќајните знаци и сигнали. Велосипедизам модални споделување е силно поврзана со големината на локалните велосипедизам инфраструктура. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mueller, N (2018). „Health impact assessment of cycling network expansions in European cities“. Preventive Medicine.