Вели Поле (Долно Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вели Поле
археолошко наоѓалиште
Вели Поле is located in Македонија
Вели Поле
Местоположба на Вели Поле во Македонија
Местоположба 42°00′00″N 21°20′00″E / 42.00000° N; 21.33333° E / 42.00000; 21.33333Координати: 42°00′00″N 21°20′00″E / 42.00000° N; 21.33333° E / 42.00000; 21.33333
Основни податоци
Место Оризари
Општина Ѓорче Петров
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Вели Поленаселба од римското време. На 4 километри над некогашното село Оризари (денес современата населба Ѓорче Петров), во непосредната близина на каменоломот помеѓу селата Свиларе и Ново Село се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069