Велика Даброва

Координати: 53°26′16″N 20°3′0″E / 53.43778° СГШ; 20.05000° ИГД / 53.43778; 20.05000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Велика Даброва
Велика Даброва -
Велика Даброва -
Координати 53°26′16″N 20°3′0″E / 53.43778° СГШ; 20.05000° ИГД / 53.43778; 20.05000
Земји во сливот Полска
Најг. должина 6.4 km
Најг. ширина 1.4 km
Површина 6.16 км2
Прос. длабочина 8 m
Најг. длабочина 35 m


Велика Даброва (полски: Jezioro Dąbrowa Wielka, германски: Groß Damerau See) е езеро во Полска, до општина Дабровно.