Великаја (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Великаја
Pskov asv07-2018 Kremlin aerial6.jpg
Реката Великаја низ градот Псков
ЗемјаРусија
Слив
УстиеПејпус
Сливна повр.25.200 км2
Физички особености
Должина430 км
Проток
  • Просечен:
    134 м3
ДВР [ru]01030000112102000027628
Великаја (река) на Ризницата

Великаја (руски: Великая) — река во западна Русија, во Псковската област.

Тече низ градот Псков и се влева во Чудското Езеро, кое се излива во реката Нарва. Долга е е 430 км.


Координати: 57°51′30.43″N 28°9′10.11″E / 57.8584528° N; 28.1528083° E / 57.8584528; 28.1528083