Великаја (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Великаја
Velikaya river in Pskov.JPG
Реката Великаја низ градот Псков
Земја Русија
Слив
Устие Пејпус
Гол. на сливот 25.200 км2
Физички особености
Должина 430 км
Проток
  • Просечен:
    134 м3

Великаја (руски: Великая) — река во западна Русија, во Псковската област.

Тече низ градот Псков и се влева во Чудското Езеро, кое се излива во реката Нарва. Долга е е 430 км.