Велефик (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Velefique, Spain
Координати: 37°11′ СГШ 2°24′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 65 км2
Надм. вис. 930 м
Население (2005)
 • Вкупно 261
 • Густина 4,0/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Велефик е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Велефик (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

313

314 318 310 284 263 261

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Velefique - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Velefique - Diputación Provincial de Almería